Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak i gdzie przechowywać buty w mieszkaniu?

2021-12-14
Jak i gdzie przechowywać buty w mieszkaniu?

Podczas projektowania wnętrza mieszkania często zapominamy o tak prozaicznym kwestii, jak wygospodarowanie odpowiednich miejsc na przechowywanie butów. Pamiętajmy, że nic tak nie psuje pierwszego wrażenia odwiedzających, jak nieestetyczny bałagan stworzony przez nasze porozrzucane w nieładzie buty w holu lub przedpokoju. Oczywiście planując przestrzeń dla naszego obuwia, musimy wziąć pod uwagę metraż, którym dysponujemy, ilość domowników i oczywiście obuwia oraz nasze upodobania. Warto również pamiętać o prawidłowym przechowywaniu butów, żeby służyły nam jak najdłużej. Aby tak się stało, warto zapoznać się z kilkoma zasadami m.in. nie przechowywać ich ściśniętych na dużych półkach, poukładanych jedne na drugich. Nie chcemy mieć przecież nieestetycznych obtarć oraz odkształceń.

O czym należy pamiętać, planując przestrzeń do przechowywania butów?

Bez względu na to jak dużym mieszkaniem dysponujemy naturalnym miejscem na przechowywanie naszych butów, jest przedpokój. Jest to idealne miejsce do przechowywania par, które aktualnie nosimy. Aranżując tę przestrzeń, możemy korzystać z różnych mebli, w tym całych zestawów. Posiadając mały przedpokój lub wąski korytarz warto zainwestować w ławki, które często posiadają szuflady lub miejsce pod siedziskiem do przechowywania. Wybór w tym przypadku jest ogromny. Pod miejscem do siedzenia mogą się znaleźć zamknięte szafki lub półki. W przypadku szafek pomogą okiełznać chaos osobom, które mają problem z zachowaniem porządku. Siedziska występują również z oparciem, (co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem) lub można nawet znaleźć takie na nóżkach. Jak widać, wybór jest naprawdę ogromny i łatwo wybrać coś, co pasuje do naszego stylu. Osoby decydujące się na opcję z półką muszą mieć na względzie, że obuwie będzie się jednak znajdowało na widoku. Ławki zdecydowanie zwiększają komfort mieszkańców podczas zakładania obuwia, a przede wszystkim zajmują mało miejsca. Ciekawym, kompaktowym rozwiązaniem jest też cały moduł, w którego skład wchodzi siedzisko wraz z wieszakiem. Jeżeli jednak nie jest to dla nas wystarczające rozwiązanie, obok ławki możemy postawić dodatkowo specjalne szafki na buty. Są stworzone do małych przestrzeni, ponieważ ich głębokość jest dużo mniejsza dzięki uchylenie otwierany szufladom. Szafka na buty idealnie wkomponuje się do najwęższych korytarzy oraz małych przedsionków. Wybór kolorów oraz stylów szafek na buty jest ogromny, dlatego bez problemu sprawdzą się we wszystkich wnętrzach, od klasycznych po nowoczesne. Aby powiększyć optycznie małą przestrzeń, świetnym wyborem może być model z lustrzanymi frontami. Ta opcja sprawdzi się również, jeżeli zabraknie nam miejsca na lustro. Szafka na buty idealnie wkomponuje się też w garderobie lub dużej szafie, stając się swoistym organizerem dla obuwia.

Szafka na buty Roma 4D lustra biały

Szafka na buty Roma 4D lustra biały

Wykorzystanie garderoby i szaf do przechowywania butów

Obuwie, którego nie nosimy podczas danego sezonu, warto przechowywać w innym miejscu jak np. garderoba, czy szafa w sypialni. Jeżeli daną przestrzeń zamieszkuje wiele osób, w przechowywaniu świetnie sprawdzi się jedna duża garderoba lub szafa w pokoju, każdego z domowników. To samo tyczy się rzeczy, które nosimy na specjalne okazje jak, np. szpilki, które z powodzeniem możemy odłożyć miejsce w mniej dla nas dostępne, jak np. najwyższa półka w szafie. Jeżeli dysponujemy sporą szafą, do przechowywania możemy pokusić się o schowanie butów w ich oryginalnych kartonach. Ważne jest, aby po sezonie noszenia danej pary dobrze je oczyścić i osuszyć przed zapakowaniem. Jeżeli na trzymanie naszych butów chcemy wykorzystać dół naszej szafy, co jest całkiem naturalnym miejscem, pamiętajmy, że warto zabezpieczyć go specjalną matą z tworzywa sztucznego, którą łatwo będzie wyczyścić. Dobrym rozwiązaniem jest również zakupienie specjalnego organizera na buty, który łatwo zaczepić w szafie. Świetnie sprawdzą się tutaj transparentne modele, wykonane ze sztucznego tworzywa. Odszukanie interesującej nas pary będzie proste, a także łatwo nam będzie zachować czystość. Stworzone do przechowywania obuwia są również wysuwane szuflady.

Madrid szafa 3D czarny mat

Madrid szafa 3D czarny mat

Jak przechowywać buty, aby służyły nam jak najdłużej?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej buty przed schowaniem powinny być każdorazowo wyczyszczone i osuszone. Wilgoć jest jednym z największych wrogów obuwia. Pod żadnym pozorem nie przechowujemy butów razem, ściśniętych i ułożonych jeden na drugim. Doprowadzi, to do ich szybkiego zniszczenia, poprzez nieestetyczne obtarcia i odkształcenia. Przechowując obuwie pamiętajmy o ich sezonowości. Dlatego też te z jednej pory roku przechowujmy blisko siebie. Pozwoli nam to na ich szybsze odszukanie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na pudełka, postawmy na te transparentne lub je podpiszmy, aby później sprawnie odszukać parę, której szukaliśmy. Pudełka oraz organizery wybierajmy z tworzyw sztucznych o gładkiej powierzchni, ponieważ łatwiej je czyścić. Tekstylne materiały nie sprawdzą się tutaj zbyt dobrze. Dużą popularnością cieszą się również akcesoria typu klips, które pozwalają przechowywać buty jeden na drugim bez obawy obtarć.

Romantyczna ławka Rosie biały mat

Romantyczna ławka Rosie biały mat

Po tym artykule buty nie powinny być już niechlubną i problematyczną częścią garderoby, która jest widoczna i przeszkadza w poruszaniu się domowników. Nawet posiadacze małego mieszkania, dzięki odpowiedniej organizacji powinni zachować ład i porządek, a hol stanie się reprezentacyjnym miejscem całego mieszkania, ciesząc oczy zarówno mieszkańców, jak i przybywających gości.

Polecane

pixelpixel