Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak urządzić pokój dla bliźniaków?

2023-06-19
Jak urządzić pokój dla bliźniaków?

Aranżowanie pokoju bliźniaków lub bliźniaczek to spore wyzwanie dla rodziców, któremu jednak można podołać. Wystarczy dobry plan, zdolności organizacyjne i odrobina kreatywności. Cały czas trzeba mieć na uwadze, że potrzebne jest podwójne miejsce do spania, odpoczynku, zabawy oraz nauki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby urządzić dla swoich dzieci funkcjonalny i ładny pokoik, w którym z chęcią będą przebywać.

Jeden pokój dla dwójki dzieci – główne problemy aranżacyjne

Trudny do zaprojektowania jest zwłaszcza mały pokój dla bliźniąt, w którym sporym ograniczeniem jest niewielki metraż, a za konieczność uznaje się zagwarantowanie każdemu dziecku prywatności. Kłopotem jest również to, że przy projektowaniu pokoju przeznaczonego dla bliźniaków trzeba uwzględnić indywidualne upodobania, potrzeby oraz zainteresowania każdego z dzieci, jak również ich wiek. Należy pogodzić w jednym pomieszczeniu dwie osobowości, a mimo tej personalizacji poszczególne elementy wystroju muszą do siebie pasować i razem tworzyć spójną całość. Ponadto, o ile urządzenie pokoiku dla przedstawicieli tej samej płci jest mniej skomplikowane, tyle w przypadku chłopca i dziewczynki poprzeczka jest podniesiona nieco wyżej. Widać zatem, że aranżacja wspólnej przestrzeni dla bliźniaczek lub bliźniaków wymaga podwójnego zaangażowania.

Praktyczny pokój dla bliźniąt – porady i inspiracje dotyczące wyboru mebli

Podczas meblowania pokoju bliźniąt trzeba pamiętać, aby dostępną przestrzeń podzielić sprawiedliwie pomiędzy dwójkę dzieci. Jedną z możliwych opcji jest kierowanie się zasadą odbicia lustrzanego. Zakup mebli (najlepiej takich utrzymanych w stonowanej kolorystyce) trzeba rozpocząć od wyboru łóżka. Może to być model dwupiętrowy, jak i dwa pojedyncze łóżka stojące obok siebie, rozdzielone szafkami nocnymi. Starszym dzieciom potrzebne jest również biurko, przy którym uczniowie będą mogli usiąść na wygodnym krześle i w komfortowych warunkach czytać książkę, uczyć się, czy odrabiać zadania domowe. Oprócz tego w pokoju przeznaczonym dla bliźniaków przyda się pojemna szafa lub komoda z licznymi szufladami, regał na książki, półki przeznaczone do zamontowania na ścianie oraz fotele, czy pufy. Natomiast w przypadku mniejszych pociech, wymagane jest zaaranżowanie przestrzeni przeznaczonej do zabawy – do jej wytyczenia często wykorzystuje się miękki, kolorowy dywanik albo piankową matę. Ponadto w pokoju dla bliźniaków warto zastosować kilka różnorodnych źródeł światła, aby każdy fragment pomieszczenia był dobrze oświetlony.

Dekorujemy pokoik dla bliźniaków – jakie ozdoby i akcesoria wybrać?

Gadżety, które znajdą się w pokoju bliźniąt, powinny gwarantować przytulną atmosferę, zapewniać dodatkową przestrzeń do przechowywania, wprowadzać odrobinę radości i szaleństwa, a także korelować z zainteresowaniami dzieci. Jako przykład wskazuje się: wielobarwne pudełka, kosze i skrzynie na zabawki, obrazy i plakaty ilustrujące ulubionych bohaterów z bajek, wzorzyste poduszki, tablice korkowe lub magnetyczne, designerski zegar, czy naklejki na ścianę.

Aranżacja pokoju dla bliźniaków – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy rozważa się odświeżenie wyglądu obecnego pokoju dla bliźniaków, czy też planuje się urządzenie go od podstaw, zaprezentowane powyżej wskazówki oraz informacje, to wiedza przydająca się w praktyce i stanowiąca pomoc przy tworzeniu atrakcyjnego wizualnie miejsca, w którym dzieci mogą poczuć się swobodnie. W proces aranżowania pokoju dla dwójki dzieci warto oczywiście zaangażować też ich docelowych użytkowników, dzięki czemu ta przestrzeń będzie przyjazna oraz skrojona na miarę potrzeb bliźniaków.

Polecane

pixelpixel