Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane? Sprawdź nasze domowe sposoby

2024-02-06
Jak wyczyścić krzesło tapicerowane? Sprawdź nasze domowe sposoby

Krzesła tapicerowane, ze względu na parametry użytkowe oraz walory wizualne, cieszą się dużą popularnością. Dzięki temu znajdują one swoje miejsce w salonach, czy jadalniach urządzonych w różnym stylu. W Twoim domu także można znaleźć ten element wyposażenia? Koniecznie dowiedz się, jak wyczyścić krzesła tapicerowane, zwłaszcza jeśli wśród domowników są także dzieci lub zwierzęta. Ta wiedza bez dwóch zdań okaże się przydatna w praktyce, ponieważ o mniejsze i większe zabrudzenia nietrudno.

Zastanawiasz się, czym wyczyścić krzesło tapicerowane, aby skutecznie usunąć powstałe plamy i jednocześnie nie uszkodzić materiału? Czy poradzenie sobie z tym zadaniem jest czasochłonne? Zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej wskazówkami, a znajdziesz odpowiedzi na wymienione pytania i utrzymasz ten mebel w doskonałym stanie przez długi czas, nawet pomimo intensywnej eksploatacji. Wśród zaprezentowanych metod wskażemy też kilka domowych sposobów.

Jak czyścić krzesła tapicerowane?

Pamiętaj, aby czyszcząc krzesła tapicerowane zachować ostrożność i postawić na delikatne mycie, dzięki czemu unikniesz wystąpienia niepożądanych rezultatów (na przykład odbarwień). Nie możesz używać silnych detergentów, ani zbyt mocno trzeć, ponieważ istnieje ryzyko, że przez to tkanina nieodwracalnie zmieni swój wygląd i nie będzie się prezentowała tak dobrze, jak zaraz po zakupie. Jednocześnie warto zwracać uwagę na dokładne wyciśnięcie gąbki z nadmiaru wody, aby wilgoć nie nagromadziła się w materiale, ponieważ później tapicerowane krzesła długo schną i może pojawić się pleśń. Dodatkowo przed przystąpieniem do właściwego działania użyj odkurzacza, aby najpierw zlikwidować kurz oraz wszelkie nagromadzone na siedzisku paprochy. Trzeba też mieć świadomość, że liczy się dobry refleks – im szybciej zacznie się usuwać plamę, tym łatwiej będzie można się jej pozbyć. Samo czyszczenie powinno odbywać się długimi, okrężnymi ruchami.

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane za pomocą chemicznych preparatów

W sklepach dostępne są zróżnicowane preparaty przeznaczone specjalnie do czyszczenia krzeseł tapicerowanych. Najczęściej przyjmują one postać wygodnych w zastosowaniu ściereczek nawilżanych, pianek oraz proszków. Ich koszt to średnio kilkanaście złotych za jeden produkt. Warto się w nie zaopatrzyć, aby w razie zaistnienia takiej potrzeby od razu móc je użyć i przywrócić tapicerowanemu krzesłu pierwotny, atrakcyjny wygląd.

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane domowym sposobem?

Miej również na uwadze, że dostępne są domowe sposoby na czyszczenie tapicerowanych krzeseł. W tym przypadku należy sięgnąć po produkty, które większość z nas trzyma chociażby w kuchni lub łazience. Podstawowy krok to użycie wilgotnej ściereczki, zamoczonej wcześniej w roztworze letniej wody i płynu do mycia naczyń. Choć trzeba też uwzględnić materiał, z jakiego wykonano mebel. Przy krześle z welurowym obiciem sprawdzi się mieszanka wody z amoniakiem, natomiast woda z proszkiem do prania to przepis na efektywne wyczyszczenie siedzisk i oparć, do których wykonania wykorzystano len lub bawełnę. A co z punktowymi, tłustymi plamami? Tu egzamin zda mąka ziemniaczana. Natomiast do zmycia kropli kawy, herbaty lub wina przyda się odrobina wody dodana do dwóch łyżek kwasku cytrynowego albo sody oczyszczonej. Ponadto ten drugi składnik przyczyni się do zlikwidowania nieprzyjemnych zapachów. A jak usunąć plamy z farb i flamastrów? W takich okolicznościach sprawdzi się lakier do włosów.

Czym wyczyścić krzesła tapicerowane? Podsumowanie

Dzięki zaprezentowanym informacjom wiesz, czym wyczyścić krzesła tapicerowane. Domowe sposoby są tutaj tak samo skuteczne, co korzystanie w tym celu ze specjalistycznych preparatów. Musisz wiedzieć, że tego typu działania należy podejmować nie tylko doraźnie, gdy na siedzisku lub oparciu pojawi się nieestetyczna plama. Wskazane jest również regularne czyszczenie tapicerowanych krzeseł, aby brud nie wsiąknął w głąb materiału. Co można dzięki temu zyskać? Przede wszystkim zadba się wtedy o nienaganny wygląd tych mebli wypoczynkowych, a to pozytywnie wpłynie na wygląd całego pomieszczenia, w którym są one ulokowane. Dodatkowo odpowiednia pielęgnacja obicia krzeseł tapicerowanych pozwala na dłużej zachować je w doskonałym stanie, przez co można zaoszczędzić, bo nie trzeba kupować nowych elementów wyposażenia. Już teraz przetestuj te najlepsze techniki czyszczenia tapicerki!  

SEKCJA FAQ

Jak szybko wyczyścić krzesła tapicerowane?

Jeśli chce się w krótkim czasie zlikwidować plamy z powierzchni tapicerowanych krzeseł, warto zacząć od zastosowania tradycyjnych, domowych sposobów. W zależności od rodzaju zabrudzenia, istnieje możliwość skorzystania z tego, co posiada się w domu. Przyda się oczywiście gąbka lub ściereczka oraz kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, lakier do włosów, amoniak, mąka ziemniaczana, czy płyn do mycia naczyń. Możliwości jest naprawdę wiele!

Czym wyczyścić mocno zabrudzoną tapicerkę?

W przypadku, gdy czyszczenie krzeseł tapicerowanych domowymi sposobami nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Pomocne okażą się różne płyny, proszki, pianki oraz spraye, które nie tylko mogą zlikwidować zaschnięte plamy, ale i odświeżą wygląd tkaniny obiciowej. A jeśli to nadal nie pomoże, jedynym wyjściem pozostaje skorzystanie z usługi profesjonalnego mycia tapicerki w wykonaniu fachowców.

Polecane

pixelpixel