Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie krzesło do biurka wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

2024-01-24
Jakie krzesło do biurka wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Ze względu na charakter zajmowanego stanowiska większość zawodowych obowiązków wykonujesz przy komputerze? Wolny czas także spędzasz, siedząc przy biurku, oddając się takim czynnościom, jak surfowanie po Internecie, czy granie w ulubione gry? W Twoim przypadku odpowiednio dopasowany fotel biurowy to priorytet, ponieważ przekłada się na zdrowie, komfort pracy oraz sposób organizacji najbliższego otoczenia. Warto więc dokładnie przemyśleć ten zakup i wystrzegać się podejmowania pochopnych decyzji. W jakie krzesło do biurka warto zainwestować, jeśli pracuje się zdalnie lub hybrydowo? Czym kierować się przy wyborze idealnego elementu wyposażenia domowego biura? Podpowiadamy!

Zdrowie i komfort siedzącej pracy

Zmiany zachodzące na współczesnym rynku pracy, przyspieszone przez globalną pandemię, sprawiły, że doszło do upowszechnienia się pracy zdalnej oraz hybrydowej. W związku z tym wiele osób musiało zaaranżować sobie we własnym domu biuro na wzór tego znajdującego się w siedzibie firmy. W takim miejscu, oprócz biurka lub stołu z dużym blatem, niezbędne jest oczywiście ergonomiczne krzesło, które zminimalizuje mankamenty wynikające z wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej.

Jakie konsekwencje niesie za sobą źle dobrane krzesło przeznaczone do pracy przy komputerze? Można wymienić wiele negatywnych rezultatów. Będą to między innymi dolegliwości zdrowotne – przewlekły ból pleców, sztywność karku, czy ukształtowanie się wad postawy. Dodatkowo korzystanie z niewygodnego fotela biurowego po prostu dekoncentruje i trudno skupić się na wykonywanym zadaniu. Warto więc wiedzieć, jakie krzesło do biurka kupić.

Jakie krzesło do biurka wybrać?

Aktualnie w sprzedaży dostępne są różne fotele biurowe – od klasycznych modeli, po te designerskie, zachwycające dekoracyjnymi elementami, czy dodatkowymi funkcjami. Dzięki temu jest w czym wybierać i każdy może znaleźć opcję skrojoną na miarę indywidualnych potrzeb, wymagań oraz oczekiwań. Na co zwracać uwagę, dokonując zakupu opisywanego elementu wyposażenia? Dajemy garść porad. Przemyśl krok po kroku, jakie krzesło do biurka wybrać, analizując szczegółowo najważniejsze parametry fotela biurowego, które poniżej scharakteryzujemy.

Wysokość fotela

Pierwsza rzecz, jaką należy uwzględnić, to wysokość krzesła do pracy przy biurku. Trzeba ją dopasować do wzrostu osoby, która najczęściej będzie korzystała z tego elementu wyposażenia. Ponadto konieczne jest dostosowanie tego parametru do blatu biurka. W związku z tym najlepszym wyborem będzie krzesło z możliwością regulacji poziomu, na jakim znajduje się siedzisko. W efekcie osoba siedząca na fotelu nie będzie musiała się garbić i jednocześnie zyska możliwość swobodnego ustawienia swoich stóp na podłodze.

Siedzisko fotela

Siedzisko krzesła do biurka ma zostać tak zaprojektowane, żeby zapewniać maksymalną wygodę. Jest to możliwe dzięki regulowanej wysokości oraz wystarczającej szerokości i głębokości, sprzyjającej równomiernemu rozłożeniu ciężaru ciała. Nie może być ono ani zbyt miękkie, ani za twarde, natomiast jego zaokrąglone brzegi zapobiegną dyskomfortowi, jaki mógłby się pojawić podczas długotrwałego siedzenia w tej samej pozycji. Siedzisko fotela biurowego powinno zostać skonstruowane z myślą o ergonomii, komforcie i zdrowiu użytkownika, a także dostosowane do osobistych potrzeb i preferencji.

Oparcie fotela

Jakie krzesło do biurka zasługuje na uwagę? Oczywiście takie, które ma odpowiednią wysokość i szerokość, jest wygodne oraz pozwala utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji, zapewniając podparcie przede wszystkim dla części lędźwiowej, czyli dolnej partii pleców.

Podłokietniki fotela

Fotel biurowy powinien też mieć podłokietniki, na których można ułożyć ręce w naturalnej pozycji. Dzięki temu zmniejsza się napięcie mięśni w górnej części ciała, co jest szczególnie ważne podczas długotrwałej pracy przy komputerze i korzystaniu z myszki, czy klawiatury. Dodatkowo ten element ułatwia osobom z ograniczoną mobilnością siadanie i wstawanie. Zatem, jakie krzesło do biurka jest najlepsze? Oczywiście takie z regulowanymi podłokietnikami, które zapobiegną chociażby wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka.

Cyrkulacja powietrza

Warto zaopatrzyć się w krzesło biurowe wyprodukowane z wysokogatunkowego materiału z niewielkimi otworami, zapewniającymi odpowiedni przepływ powietrza. Ażurowe wykończenie, z wykorzystaniem specjalnej siatki, jest wskazane zwłaszcza na oparciu, gdzie zagwarantuje prawidłową wentylację, zapobiegnie nadmiernemu poceniu się pleców oraz przyczyni się do zachowania higieny.

Krzesło obrotowe czy statyczne?

Kolejną kwestią, którą trzeba z wyprzedzeniem przemyśleć, jest to, czy zainwestuje się w fotel z obrotowym siedziskiem, czy też takim niezmieniającym swojej pozycji. W tym pierwszym przypadku atutem jest fakt, że można wtedy swobodnie sięgnąć po jakiś przedmiot znajdujący się na blacie albo w szufladzie biurka. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej praktyczne i ułatwia korzystanie z miejsca pracy.

Fotel na kółkach czy bez kółek – jakie krzesło do biurka wybrać?

Trzeba też rozważyć, jakie krzesło do biurka będzie lepsze – wyposażone w kółka, czy też pozbawione tego elementu. Na korzyść tej pierwszej, a więc mobilnej opcji, przemawia fakt, że można wtedy poruszać się wzdłuż blatu, bez konieczności wstawiania z fotela, a także odsuwać się od biurka i przysuwać do niego. Oczywiście stabilne krzesła stacjonarne również mogą okazać się dobrym wyborem. W ich przypadku nie ma ryzyka, że kółka porysują podłogę, choć oczywiście można zastosować specjalne maty zabezpieczające, czy dywaniki. Widać więc, że wiele zależy tu od indywidualnego zapotrzebowania i dotychczasowych przyzwyczajeń.

Idealny fotel biurowy – podsumowanie

Jeśli jesteś na etapie zakupu dobrego fotela biurowego i dotychczas miałeś wiele pytań związanych z tym, jakie krzesło do biurka kupić, zapewne udało się rozwiać przynajmniej część Twoich wątpliwości. Na pewno teraz z łatwością stawisz czoła temu zadaniu. A więc nie zwlekaj ani chwili dłużej, tylko ruszaj na zakupy. Kierując się zaprezentowanymi wskazówkami, zaaranżujesz przestrzeń, w której zapanuje klimat sprzyjający skupieniu się na efektywnej realizacji służbowych obowiązków. Zainwestuj w ergonomiczny fotel biurowy, aby wynieść swoją pracę na nowy, wyższy poziom. W końcu odpowiednio wyposażona przestrzeń do home office staje się nie tylko bardziej funkcjonalna, ale również może stać się elementem inspirującym i motywującym do dalszego rozwoju zawodowego. Idealny fotel to podstawa – przekonaj się o tym w praktyce!  

SEKCJA FAQ

Jakie powinno być krzesło do biurka?

Kupując krzesło, które zostanie umieszczone przy biurku, należy zadbać, żeby dostosować jego rozmiar do wzrostu użytkownika oraz wysokości, na jakiej znajduje się blat. Ponadto fotel biurowy powinien być wygodny – musi mieć możliwość regulacji siedziska, ma też zapewniać prawidłowe ułożenie kręgosłupa (zwłaszcza dla odcinka lędźwiowego) za sprawą wyprofilowanego oparcia. Warto również wybrać model, którego design pasuje do stylu konkretnego pomieszczenia, a przy okazji jest wykonany z solidnego materiału, co pozwoli na jego długoterminową i bezawaryjną eksploatację.

Jakie powinno być krzesło do długiej pracy przy komputerze?

Dobry fotel biurowy, na którym siedzi się podczas długotrwałej pracy przy komputerze, powinien być ergonomiczny, a więc oferujący wsparcie w zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Za priorytet trzeba tu uznać wygodne siedzisko o odpowiedniej głębokości, wyprofilowane oparcie oraz praktyczne podłokietniki. Z kolei swobodę ruchów zagwarantuje krzesło z funkcją obracania. Dzięki temu spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej nie będzie problemem, uda się też uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Jakie pierwsze krzesło do biurka?

Jeśli kupujesz krzesło do biurka dla dziecka lub nastolatka, pamiętaj, żeby wybrać model wyposażony w system pozwalający na ustawianie wysokości siedziska, czy kąta nachylenia oparcia i ułożenia podłokietników. Dlaczego jest to, aż tak ważne? W końcu pierwszy fotel biurowy do pokoju ucznia ma „rosnąć” wraz z użytkownikiem i służyć mu przez wiele lat, a jest to możliwe właśnie dzięki łatwemu w obsłudze mechanizmowi regulacji. Ponadto konstrukcja krzesła, które stanie przy biurku w dziecięcym pokoju, ma być wytrzymała na codzienną eksploatację i stabilna, co zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Polecane

pixelpixel