Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kilka porad, jak ciekawie urządzić przedpokój

2020-06-19
Kilka porad, jak ciekawie urządzić przedpokój
Niegdyś nie pozostał w optyce osób odpowiedzialnych za urządzenia mieszkania, raczej pomijany i traktowany dość pobieżnie. Choć dziś pełni te same funkcje (odpowiada za komunikację i jest miejscem do przechowywania), to zaczął być traktowany jako pomieszczenie, które poniekąd pozostaje wizytówką domu.

Przedpokój to bowiem miejsce, które stanowi preludium do mieszkania, dlatego należy urządzić je nie tylko spójnie z pozostałą częścią, ale na tyle ciekawie, by dać przedsmak całości. Jak to zrobić, które barwy wybrać, na jakie meble czy 
zestawy do przedpokoju postawić i o czym pamiętać, aby korytarz awansował do miana holu?

Korytarz versus hol - jak sprytnie zaaranżować przestrzeń?

Korytarze i przedpokoje, zwłaszcza budowane w starym stylu, często pozostają nie tylko wąskie, ciasne, ale niedostatecznie oświetlone. Dlatego urządzanie tej przestrzeni warto organizować systemowo, tj. zadbać o jasną podstawę i na jej bazie stworzyć spójną wizję. Kolory, zarówno ścian, jak i podłogi, grają tutaj kluczową rolę, bo optycznie powiększają nawet niewielką przestrzeń. Warto więc postawić na szary gres czy jasną, białą, drewnianą podłogę. Ściany w odcieniach korespondujących, a więc szarość, biel, beż czy delikatne kolory ziemi - jak oliwka czy szałwia - stworzą wrażenie większego metrażu.

Należy pamiętać, że - jeśli pozwolą na to warunki zabudowy - otwarcie przestrzeni korytarza na salon czy dalszą część mieszkania, np. poprzez zrezygnowanie ze ścianek działowych, pozwala uzyskać spójną całość oraz zwiększyć możliwości komunikacyjne i doświetlić przestrzeń. Światło gra bowiem tutaj ważną rolę, dlatego obok spotów umieszczonych na suficie, konieczne będą boczne jego źródła. Kinkiety z regulacją ramienia zawieszone nad 
lustrami czy konsolami umiejscowionymi w części korytarza, to dodatkowy element, który pozwoli z łatwością wykończyć poranny makijaż czy ułatwi znalezienie ulubionych szpilek w szafce na buty.

Dość powiedzieć, że możliwość połączenia holu z salonem to sprytne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w małych mieszkaniach. Tutaj ważne jest, by nie dzielić podłogi, np. łącząc je dwa rodzaje, a stosować jednolity jej format. Gładka tafla płynnie przechodząca z przedpokoju w część aneksu kuchennego czy w głąb mieszkania optycznie powiększa przestrzeń. Z To też otwiera możliwości aranżacyjne, tj. zorganizowania garderoby, która stylistyką powinna nawiązywać do pozostałej części domu. Co ważne - kolekcje do przedpokoju imponują dziś salonowym wyglądem, przez co korytarz zyskuje bardziej reprezentacyjny charakter.

Meble do przedpokoju, choć salonowe! Jak wybrać?


Systemowa aranżacja przedpokoju to zachowanie jego pragmatycznej funkcji, tj. miejsca do przechowywania odzieży, obuwia czy innych akcesoriów oraz miejsca do komunikacji z dalszą częścią mieszkania, przy stworzeniu imponującej wizji. Czy ten mariaż jest możliwy? Jak najbardziej - kolekcje do przedpokoju obejmujące szafy, komody czy ławki, szafki na buty imponują wykorzystaniem trwałych i solidnych materiałów (drewna, metalu czy płyt MDF cechujących się wysoką odpornością na zarysowania), którym nie zaszkodzi codzienne ich użytkowanie i będą cieszyć długie lata. Jednocześnie zestawy do przedpokoju mogą się pochwalić wyjątkową stylistyką, dlatego z powodzeniem można stworzyć tutaj preludium do bardziej romantycznego wnętrza, np. stawiając na meble o obłych, delikatnych zakończeniach i nieostrych kantach. Polecamy na przykład Arhus4 zestaw do przedpokoju!


Kobiece i stylowe garderoby, będą posiadać wygodne gałki czy uchwyty, które docenisz, sprytnie ukrywając w ich pojemnych szufladach klucze, czapki, szaliki czy inne akcesoria. Komody pozwolą segregować elementy garderoby, a że szafki dedykowane do przedpokoju, będą miały różnej wielkości i głębokości szuflady oraz wygodne, pojemne półki, całość pozostanie schludna i estetyczna. Dzięki temu przedpokój nie będzie sprawiał wrażenia przeładowanego, a zaimponuje stylem. Jeśli cenisz sobie konwencję skandynawską, polecamy meble w białym odcieniu, jednak z nutą retro. 
Komoda do przedpokoju Malmo w towarzystwie szafy, wieszaka i lustra z tej samej kolekcji to praktyczne i stylowe rozwiązanie. Drewniane elementy, szczególnie ukośne nóżki zastosowane w meblach to koncept, który znajdzie zastosowanie zarówno w holu mieszkania w duchu nordyckim, jak i tym bardziej klasycznym. Będzie również doskonałym nawiązaniem do lat 50. Stanowi  idealny wstęp do aranżacji salonu, gdzie pojawiają się fotel uszak czy ława w duchu dawnych lat.

Kilka trików w urządzaniu przedpokoju - meble wielofunkcyjne

Dość powiedzieć, że zestawy do przedpokoju, zawierające podstawowe elementy, jak wieszak na ubrania, szafkę na buty, szafę czy ławeczkę, warto wybierać rozsądnie, np. stawiając na meble wielofunkcyjne. Ławki ze skrzynią pozwolą schować garderobę na zimę, zachowując przy tym ład w aranżacji. Niewysoka szafka na buty (np. do 80 cm) z powodzeniem zastąpi konsolę, stając się przykładem minimalistycznej, ale imponującej aranżacji. Postaw na niej wazon z kwiatami i zawieś lustro nowoczesne lustro Frame w czarnej ramie.Będzie idealne do takiej wizji, sprawdzi się zarówno we wnętrzu o rodowodzie nordyckim, jak i jest dedykowane do tych typowo industrialnych. Proszkowana stal imponuje wysokiej jakości wykonaniem, świetnie odnajdując się np. w towarzystwie betonowej ściany. Na jej tle można umieścić też wieszak z tej samej konwencji lub zdecydować się na wiszące półki czy szafki na klucze o ciekawej, futurystycznej formie, korzystając z potencjału ściany. W holu sprawdza się bowiem rozbudowanie schowków w górę, dzięki temu z powodzeniem zachowasz ciąg komunikacyjny, który w strefie wejścia powinien mieć ok. 120 cm.

Polecane

pixelpixel