Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przytulny i wygodny salon. Jak ocieplić wnętrze?

2020-03-30
Przytulny i wygodny salon. Jak ocieplić wnętrze?
Bywają wnętrza, które mimo nakładów pracy i chęci stworzenia przytulnej przestrzeni, sprawiają wrażenie surowych i zimnych. Inna rzecz, że niektóre konwencje są z natury rzeczy zimne i surowe, i jest to zabieg celowy. Styl loftowy np. to ukłon w stronę ascetycznego betonu czy fabrycznego rodowodu, kabli czy żarówek Edisona - wyznaczników przestrzeni. Wielu z nas jednak chce, aby dom i salon, przestrzeń predysponowana do relaksu i wspólnego spędzania czasu, była komfortowa, stylowa i cieszyła oka. Użytkownicy szukają więc mebli, foteli i puf czy zestawów pokojowych, które dopełnią wizją i określą przestrzeń.

Kolor - dlaczego ma wpływ na charakter przestrzeni?

Decydując się na aranżację salonu, wybieramy meble, zestawy pokojowe, regały czy stoły z krzesłami, które uzupełnią jadalnianą część pokoju. Niemniej meble, skądinąd ważne dla przestrzeni, są jej dopełnieniem. Warto uprzednio wybrać odpowiednią kolorystykę i rozplanować oświetlenie, bowiem to barwa i światło mają duży wpływ na to, jak będzie odbierana finalnie przestrzeń. Jasne kolory, jak beż, biel czy ciepła odcień szarości mogą być przytulne i sprawiają, że przestrzeń (szczególnie ta niewielka) zyskuje optycznie. Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie do przestrzeni np. jednego mocnego koloru, jak np. niebieskiego również może sprawić, że nabierze ona indywidualnego charakteru, a przez to stanie się bardziej przytulna. Salon, w którym jedną ścianę, np. tę medialną eksponującą meble rtv pomalowano wyrazistym kolorem i na jego tle ustawiono np. szafkę rtv Cuba, której fronty mogą się pochwalić zróżnicowaną kolorystyką, pozostaje nietuzinkowy. A przez to ciekawy i niepowtarzalny. Szafka jest praktyczna, co również warto docenić. Zmieści niezbędne akcesoria, eksponuje gadżety medialne. Dzięki czemu można zadbać o porządek. To również swego rodzaju wyznacznik przytulności wnętrza.

Bo aranżacja salonu, który ma być wygodny, to nie jedynie ustawienie mebli np. pod kątem ich przydatności, ale właściwe rozplanowanie przestrzeni. Komody czy meblościanki muszą gabarytem pasować do metrażu, aby nie sprawiać wrażenia przeładowania i przesycenia przestrzeni. I tak komody z szufladami z kolorowymi frontami (np. Cuba komoda w stylu retro) sprawdzą się także w salonie w konwencji nordyckiek, ale będą również pasować do wnętrza w wersji Hamptons, niezwykle przytulnego. To tutaj wyeksponujesz z powodzeniem pamiątki z podróży czy fotografie bliskich. Elementy, które czynią przestrzeń dookreśloną, niepowtarzalną i przytulną. Grając barwą frontów, stworzysz przestrzeń bardzo indywidualną.


Ciepłe wnętrze - na jakie meble postawić?

Aby salon pozostał miejscem, w którym domownicy chętnie spędzą czas, warto wyznaczyć w nim odpowiednie strefy. Meble, jak sofy i narożniki będą odpowiadać za część predysponowaną do relaksu. Przy dużym metrażu można pokusić, aby wybrany mebel skrzyniowy ustawić centralnie na wzór stylu nowojorskiego, tworząc epicentrum salonu. Przestrzeń za kanapą można zaaranżować, wstawiając tam designerskie kredensy i witryny, które będą stanowić oprawę dla wyznaczonej strefy. Styl amerykański rodem z Manhattanu jest elegancki i niezwykle stylowy, dlatego otoczeniem dla kanapy mogą również pozostać meble na wysoki połysk w stylu glamour. Tutaj może dominować biel, ale również pojawi się wyrafinowana czerń czy niezwykle szlachetny antracyt. Nas zachwyca witryna Vero na wysoki połysk, które pięknie eksponuje zarówno książki, jak i kolekcję kieliszków do różnych trunków. Posłuży także za barek.Na pewno jednak będzie niesamowitą oprawą dla ustawionej na środku pokoju sofy. Ta w tego rodzaju przestrzeni powinna cechować się wysoką jakością. Miękkie siedzisko, wyraziste linie zagłówka i piękny, nasycony, morski kolor zogniskują uwagę domowników, którzy docenią miejsce do relaksu. Sofa Bella 3-osobowa na metalowych nogach zaaranżowana w takim klimacie stworzy wrażenie lekkości salonowej przestrzeni i nada jej prawdziwie luksusowego charakteru. Aby podkreślić piękno i funkcjonalność kącika wypoczynkowego, warto dołączyć w tym miejscu dywan.
Sofa Bella w odcieniu turkusowym będzie pięknie korespondować np. z takim we wzór z marokańską koniczynę, modnym od kilku sezonów. Tak zaaranżowaną przestrzeń niech uzupełnią fotele i pufy, które wpiszą się w cudowny klimat. Aby zachować elegancki styl, warto postawić tutaj na pikowane detale czy kubełkową formę. To elementy nie tylko designerskie, ale również niezwykle przytulne. Kącik, w którym obok sofy Belli w gustownym wybarwieniu, zaaranżowano fotel wypoczynkowy Rosie, będzie zachwycał i zapraszał do czytania książek czy spędzania czasu przed srebrnym ekranem. Miłośnikom wyrafinowanych połączeń polecamy fotel Rosie w odcieniu szlachetnego bordo.


Ta feeria barw będzie odpowiadać za ciepło i charakterystyczny klimat. Tym, którzy przytulne wnętrze kojarzą jednak ze spokojnymi barwami, dedykujemy fotel Rosie w wybarwieniu szarym. Całość niech uzupełni jeszcze pufa Coral, która spełni rolę stolika kawowego lub podnóżka - taka strefa relaksu to cudowne marzenie, które może się ziścić.


Aby wizja była nie tylko bardziej designerska, ale przytulna i niekatalogowa, a domowa i indywidualna, warto w salonie dodać przyjemne dodatki. Pled, miękkie i długie zasłony oraz ciepła kawa, i książka to przepis na wspaniałe popołudnie w przytulnym salonie. 

Jak sprawić, by salon był przytulny?

Salon to miejsce, w którym chcemy odpocząć. Taką atmosferę tworzą sprawnie wkomponowane w przestrzeń komody, meble skrzyniowe, jak sofy i narożniki, dodatki w postaci grafik, ale również rośliny, które pobudzają i nadają przestrzeni wyrazu. Salon jest to miejsce wielu aktywności, poza relaksem, jest predysponowany też do pracy czy spożywania posiłków. Dlatego przy tworzeniu jego klimatu warto zadbać również o oświetlenie. To boczne, np. w postaci kinkietów, które znajdą się po bokach stylowej sofy, stworzy wrażenie powstania światłocieni. Sprawi, że przestrzeń będzie przytulna. Górne lampy w postaci kilku reflektorków pozwolą na pracę, zabawę i celebrację wspólnego czasu. Warto pamiętać, że przytulny salon to również spójna przestrzeń. I oświetlenie może ją scalać, jeśli będzie zaaranżowane w podobnym stylu. Można także decydując się na jedną kolekcję mebli, powtórzyć jej elementy w różnych częściach pokoju. Dlatego wybierając np. komodę Orlando, którą cechuje ciekawy design i zróżnicowana kolorystyka, zaaranżować z tej serii także szafkę rtv, której podobna tematyka nada salonowi spójnej wizji.

Aby wprowadzić tutaj jednak indywidualny styl, można przełamać monotematyczność mebli, aranżując np. eklektyczne krzesła w części jadalnianej. Do czerni, bieli, szarości i drewna powtórzonych w meblach z kolekcji Orlando, dobierz krzesła z tworzywa - rattanowe i stalowe stworzą niezwykle przytulną i totalnie nietuzinkową przestrzeń, uzupełniając stół loftowy.

Polecane

pixelpixel