Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stół okrągły czy prostokątny – który jest bardziej praktyczny? Podpowiadamy!

2024-02-26
Stół okrągły czy prostokątny – który jest bardziej praktyczny? Podpowiadamy!

Kompletujesz meble do nowego mieszkania lub domu? A może zbliżająca się coraz większymi krokami wiosna zainspirowała Cię do dokonania metamorfozy w jadalni lub salonie? Jeśli masz w planach zakup stołu, musisz między innymi zadecydować, czy będzie on okrągły, czy prostokątny. Który element wyposażenia zachwyci swoją estetyką i okaże się lepszy ? Sprawdź główne wady oraz zalety zarówno jednej, jak i drugiej opcji, aby dokonać świadomego wyboru!

Stoły okrągłe – czy warto w nie zainwestować?

Stół okrągły czy prostokątny to dylemat wielu osób. Dlaczego pierwsze ze wskazanych rozwiązań zasługuje na uwagę? Wśród atutów stołów z okrągłym blatem wymienia się najczęściej walory wizualne (przede wszystkim subtelny wygląd), możliwość dostawienia nieparzystej liczby krzeseł, czy większe bezpieczeństwo wynikające z braku ostrych kantów (to ważne zwłaszcza wtedy, gdy domownikami są również małe dzieci). Mało tego nowoczesne okrągłe stoły ułatwiają komunikację i sprzyjają integracji podczas wspólnego spożywania posiłków oraz biesiadowania. Jednak nic nie jest pozbawione wad. Zatem, jakie mankamenty mają stoły z blatem w kształcie koła? Na tej liście umieszcza się na przykład ich mniejszą ustawność oraz związane z tym ograniczenia dotyczące usytuowania tego mebla na przykład w długich i wąskich pomieszczeniach.

Stoły prostokątne – jakie mają plusy i minusy?

Zdania są podzielone również na temat stołów prostokątnych. Jakie są typowe dla nich mocne strony? Na popularność takiego mebla wpływa między innymi możliwość dostawienia go do ściany albo ustawienia w rogu pomieszczenia, żeby efektywnie zagospodarować całą dostępną przestrzeń użytkową w kuchni, salonie lub jadalni. Ponadto stół prostokątny, za sprawą jego klasycznej formy, łatwo można dopasować do innych elementów aranżacyjnych umieszczonych w danym pomieszczeniu. Zda on egzamin zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w tradycyjnym stylu. Trzeba pamiętać, że jednocześnie znajdzie się także kilka słabych stron. Dla przykładu stoły z prostokątnym blatem wymuszają zachowanie symetrii przy rozstawianiu krzeseł, ponadto pomiędzy osobami siedzącymi wokół takiego stołu są większe odległości, co może być utrudnieniem podczas prowadzonych rozmów.

Stół okrągły czy prostokątny – podsumowanie

Na podstawie zaprezentowanych powyżej informacji można dojść do wniosku, że trudno wyłonić jednoznacznego zwycięzcę w pojedynku, w którym biorą udział stoły okrągłe i stoły prostokątne. Warto więc każde z tych rozwiązań poddać samodzielnej analizie oraz ocenić konkretny przypadek z własnej perspektywy. Jeśli do tego uwzględni się aktualne trendy architektoniczne, charakter wnętrza, czy wielkość pomieszczenia, w jakim docelowo ma stanąć stół okrągły, czy stół prostokątny, zwiększy się szanse na to, że dokona się trafnego wyboru, a mebel, w który się zainwestuje z powodzeniem posłuży przez długi czas, ponieważ będzie nie tylko ładny, ale i praktyczny.    

SEKCJA FAQ

Czy stół okrągły zajmuje więcej miejsca?

W wielu przypadkach okazuje się, że stół okrągły rzeczywiście zajmuje więcej miejsca niż mebel z blatem w kształcie prostokąta. Wszystko dlatego, że o wiele trudniej jest go umieścić w narożniku pomieszczenia albo przy ścianie, a więc pojawia się problem z efektywnym zagospodarowaniem przestrzeni.

Jaki stół kupić – okrągły czy prostokątny?

Decyzja dotycząca tego, w jaki stół zainwestować – okrągły czy prostokątny, powinna zostać poprzedzona zwróceniem uwagi na następujące kwestie: wielkość przestrzeni, którą się dysponuje, styl, w jakim urządzono wnętrze, liczbę użytkowników i przyzwyczajenia domowników oraz typ aktywności, do której najczęściej będzie on stosowany. Dzięki temu zawsze dokona się wyboru skrojonego na miarę indywidualnych potrzeb.

Polecane

pixelpixel