Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Z czym łączyć kolor taupe we wnętrzach?

2023-03-10
Z czym łączyć kolor taupe we wnętrzach?

Kolory odgrywają bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz – z jednej strony warunkują wygląd poszczególnych pomieszczeń, natomiast z drugiej strony wpływają na samopoczucie osób, które w nich przebywają. Kolorystykę należy więc dobierać, zwracając uwagę na styl, w jakim urządza się daną przestrzeń oraz efekt, który chce się uzyskać. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że niektóre odcienie sprawdzają się jako swego rodzaju baza, natomiast inne o wiele lepiej odnajdują się w roli wyrazistego akcentu. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się barwa określana mianem taupe. Co to za kolor, z czym można go łączyć i gdzie najczęściej znajduje on swoje zastosowanie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Taupe – jaki to kolor?

Jak można opisać kolor taupe, który na pierwszy rzut oka wydaje się dość nieoczywistym i trudnym do zdefiniowania odcieniem? Jaka barwa kryje się pod charakteryzowanym określeniem? Sama nazwa wywodzi się z języka francuskiego i oznacza kreta, więc jak łatwo się domyślić, nawiązuje do kolorystyki futerka tego zwierzątka. Taupe jest zatem stonowanym odcieniem, stanowiącym połączenie brązu, szarości i beżu. Ten ponadczasowy kolor sprawia, że wnętrza, w jakich zostanie zastosowany, stają się bardziej eleganckie, ciepłe, przytulne i świeże, tworzy więc przyjazną atmosferę, sprzyjającą relaksowi oraz wyciszeniu się. Liczne zalety, jakie posiada kolor taupe sprawiają, że zostanie on doceniony zarówno przez domowników, jak i gości.

Z jakimi barwami zestawia się kolor taupe?

Jedną z podstawowych cech charakterystycznych koloru taupe jest typowa dla niego neutralność, a zarazem idąca za tym uniwersalność i wszechstronność zastosowania. Można wymienić wiele barw, z którymi świetnie się on komponuje – na przykład na zasadzie kontrastu, choć w większości przypadków uznaje się go za kolor bazowy, będący tłem całej aranżacji. Jako dobre towarzystwo dla taupe wskazuje się między innymi: czerwień, fiolet, granat, zieleń, ale też standardową biel i czerń, czy subtelne, jasne pastele. Widać więc, że dostępnych możliwości jest naprawdę wiele.

Jak wykorzystać kolor taupe w aranżacji wnętrz?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać kolor taupe na ścianach lub podłodze, choć chyba najczęściej w opisywanej kolorystyce utrzymane są elementy wyposażenia wnętrz, a zwłaszcza sofy i narożniki, fotele i pufy, stoły i stoliki kawowe, komody, szafy, regały, czy szafki RTV. Wybierając umeblowanie, trzeba pamiętać, że kolor taupe może dobrze wyglądać z drewnianymi meblami, jak i konstrukcjami, w których występują metaliczne akcenty. Taką barwę mogą przyjmować również zamieszczone we wnętrzu dodatki i akcesoria – zasłony, dywany, obrusy, koce, pledy, poduszki, doniczki, wazony, świece, czy ramki.

Do jakich wnętrz pasuje kolor taupe? Podsumowanie

Kolor taupe – farba o takiej neutralnej barwie może znaleźć się na ścianach w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach architektonicznych. Taupe odnajdzie się zwłaszcza w sypialniach, salonach, czy jadalniach i kuchniach, to także dobry pomysł na wykończenie przedpokoju, który jest wizytówką każdego domu lub mieszkania. Z jednej strony ta kolorystyka będzie współgrała z tradycyjnymi aranżacjami, jak również podkreśli charakter nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, co daje szerokie możliwości zastosowania koloru taupe. Warto korzystać z jego uniwersalności w praktyce, urządzając dom, czy przeprowadzając gruntowny remont mieszkania.

Polecane

pixelpixel