5 sposobów na przechowywanie książek w pokoju
Strategia dotycząca tego, jak i gdzie przechowywać książki w mieszkaniu wpływa nie tylko na względy praktyczne, ale też estetyczne. Jak trzymać tytuły ze swojej kolekcji, żeby aranżacja zachwycała wszystkich, a porządek… sam się robił? Sprawdź nasze podpowiedzi i wskazówki.
Regał na książki i nie tylko, czyli o tym, jak przechowywać książki, żeby było stylowo i komfortowo
Książki to nie tylko źródło wiedzy i rozrywki. Same w sobie mogą stanowić przepiękną ozdobę wnętrza i wie o tym każdy, kto choć raz zaprosił do mieszkania zamiłowanych w literaturze i designie gości lub odbył rozmowę przez kamerkę z regałem na książki w tle. Niektórzy eksponują wyłącznie wybrane pozycje, te najbardziej starannie czy pomysłowo wydane, inni segregują wszystkie swoje książki według klucza wielkości i koloru. Ty też zastanów się, jakie rozwiązanie znaleźć dla swoich książek, żeby podkreślić charakter aranżacji wnętrza i nieco go urozmaicić. Czy jedyną opcją jest regał na książki lub półka? Sprawdź nasze podpowiedzi i przekonaj się, że pomysłów może być naprawdę sporo!
1. Regał na książki w salonie lub w pokoju dziecka
Zacznijmy od rozwiązania najbardziej oczywistego, choć tylko… w teorii. Tak naprawdę regał na książki może mieć naprawdę wiele różnych odsłon i zaskakiwać możliwościami, jakie przed nami otwiera. Opcja pierwsza to oczywiście klasyczny regał ustawiony pod ścianą, jak na przykład szeroki model SOFT LINE o retro wyglądzie. Regał na książki może też stać się elementem, który pomaga wyznaczyć granice pomiędzy poszczególnymi strefami pomieszczenia typu open space: oddzielić części zajmowane przez poszczególne dzieci w pokoju rodzeństwa czy łóżko od reszty salonu. W takim wypadku warto wybrać meble o lekkiej, ażurowej konstrukcji, tak samo ładne ze wszystkich stron. Przykład? Regał na książki BROOKLYN w industrialnym stylu. Regał na książki może być też odpowiednim tłem do wspomnianych przez nas rozmów online z pracy – im bardziej gustowna i przemyślana będzie jego zawartość, tym lepiej dla Ciebie!
Brooklyn regał w stylu industrialnym
2. Półki na książki w sypialni lub w gabinecie
Kolejną z tradycyjnych metod organizowania książek jest ustawienie ich na samodzielnych, zawieszonych na ścianie półkach. Jeśli są otwarte, pomyśl o dobraniu odpowiednich podpórek do książek, korespondujących ze stylistyką mebla – w ten sposób lektury nie będą się przewracać czy zsuwać z półki. Rozwiązanie, które omawiamy w tym punkcie, polecamy nie tylko do domowego gabinetu, ale też do sypialni, gdzie mogą zastąpić regał na książki – zwłaszcza, jeśli ogranicza Cię metraż, a chcesz zmieścić w pomieszczeniu większe łóżko i na przykład toaletkę. Półki możesz też oczywiście zastosować w salonie, na przykład w wersji od podłogi po sam sufit (wtedy warto zdecydować się na minimalistyczne modele półek, na przykład z drewnianych desek czy z metalu).
3. Stolik pomocniczy w salonie
Stolik kawowy czy pomocniczy w salonie może stać się idealnym miejscem do ekspozycji Twojej kolekcji książek. Pamiętaj, że będą zwracać na siebie uwagę, więc podejdź do planowania takiej dekoracji jak kurator w galerii sztuki: wybierz najładniejsze albumy, książki w pięknych okładkach czy limitowane białe kruki. Pozostaw na wierzchu dosłownie 3-4 pozycje – w sam raz do nacieszenia oczu i przejrzenia przy popołudniowej kawie. Większa ilość lektur może na takim stoliku wywołać efekt chaosu. Jeśli dysponujesz stolikiem kawowym z dolną półką (takim jak chociażby stolik kawowy MADRID), wykorzystaj także ten element do przechowywania większej ilość książek, magazynów lub gier planszowych, w które można zagrać ze znajomymi na przykład po piątkowej kolacji.
Stolik kawowy Madrid biały mat
4. Książki ułożone… pod łóżkiem w sypialni
Niektóre designerskie łóżka mają specjalne półki w dolnej części, w których możesz przechowywać książki ułożone ciasno jedna obok drugiej. Malowniczy, nonszalancki efekt gwarantowany, podobnie jak bezproblemowa możliwość sięgnięcia po lekturę w trakcie bezsennej nocy. Jeśli Twoje łóżko nie daje ci takiej możliwości, stwórz ją sobie sam – wystarczy, że dobudujesz w nogach łóżka kilka półek lub ustawisz niski regał z otwartymi półkami o takiej samej szerokości.
5. Rzędy książek pod ścianą
Możesz też zapomnieć o regałach na książki czy półkach i ustawić książki pod ścianą. Warto oczywiście ułożyć je w sensownym porządku, na przykład “pod kolor” i dobrać do takiej kompozycji na przykład roślinne dekoracje czy ozdoby na ścianę w podobnej tonacji kolorystycznej. Istotne jest też to, żeby wybrać takie miejsce w pomieszczeniu, w którym książki nie będą zawadzały czy bezustannie się rozsypywały. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie, które sprawdzi się takich pomieszczeniach, jak sypialnia czy pokój nastolatka – w salonie książki “podpierające” ścianę mogłyby dawać wrażenie nieporządku.
Nowoczesny regał Oslo w stylu retro
Regał na książki to zawsze świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o możliwości stylowego przechowywania książek. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne rozwiązania, takie jak otwarte półki nad łóżkiem czy stoliki pomocnicze. Sprawdź nasze podpowiedzi i wyeksponuj swoje lektury jak najlepszy dodatek do aranżacji!