Czym charakteryzuje się styl japandi?
Wnętrze, łączące dwa przeciwległe kierunki na mapie świata. Jeżeli jesteś fanem minimalizmu, prostoty i naturalnych dodatków, to styl japandi jest właśnie dla Ciebie! Aranżacje w stylu japandi czerpią z połączenia cech określających architekturę japońską i skandynawską. Nie ważne, jakiego rodzaju wnętrze urządzasz, japandi to styl, który wykreuje spokojne, przyjazne domownikom, idealne do życia przestrzenie. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu japandi!
Styl japandi – co to jest?
Japandi to aranż, który niedawno pojawił się w naszych stronach, a ze względu na swoją prostotę, wyciszającą i przyjazną atmosferę, jaką tworzy, zdecydowanie ma szansę zostać w trendach na lata! Jakie jest wnętrze w stylu japandi? Nieskomplikowaną hybrydą, łączącą styl japoński i skandynawski, czerpiącą z obydwóch to, co najlepsze. Komponując aranżację kuchni japandi, czy wybierając meble do salonu i jadalni, warto kierować się głównymi wyznacznikami tegoż nurtu. Ze stylu japońskiego zaczerpnął umiar w doborze dodatków dekoracyjnych, piękno rzeczy minimalistycznych i bliskich przyrodzie, a ze Skandynawi - funkcjonalność, wygodę, czy bezwzględny spokój.
Połączenie wschodu z północą - cechy stylu japandi
Styl japandi czerpie inspiracje z wnętrz skandynawskich i japońskich. We wnętrzach japandi przeważa harmonia, naturalność, spokój oraz oszczędność w dodatkach. Decydując się na urządzenie mieszkania w stylu japandi, pomyśl nad barwami ścian. Trend ten stawia raczej na minimalną różnorodność i stonowane barwy. Stylowi skandynawskiemu zawdzięcza prostotę i zamiłowanie do naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy wiklina. Doskonałym wyborem będą więc np. meble z kolekcji Menorca, które łączą w sobie dodatki drewna, prostolinijność oraz funkcjonalność. Dlaczego styl japandi stał się tak popularny? Tworzy on przyjazną przestrzeń do życia, dającą niesamowity efekt, przy zachowaniu dosłownego minimalizmu. Takie kompozycje są także po prostu łatwe do codziennej organizacji i utrzymania początku. Z wabi-sabi czerpie zaś nawiązanie do kultury japońskiej. Wabi-sabi to nie tyle styl w architekturze, ile filozofia życia przekładająca się na projektowanie wnętrz. Podkreśla życie w blisko natury, docenia pozytywną samotność i ciszę, a pustkę traktuje jako narzędzie do osiągnięcia szczęścia.
Szafka wisząca RTV Bogi 140 cm, 2 szuflady, biały mat, dąb artisan
Jakie kolory do stylu japandi? Poczuj się blisko natury!
Umiarkowanie w kształtach, strukturach i kolorach - to cechy przewodnie stylu japandi, dlatego nie bez znaczenia jest sam dobór barw. Japandi wnętrza odrzucają żywe kolory. Użyta paleta barw powinna nieść spokój, być przyjemna dla wzroku i ducha. Najlepiej zatem sprawdzą się tam kolory, jak: lekkie brązy, czysta i złamana biel, beż, czy jaśniejsze odcienie szarości. Czasami sięga się także po czerń, lecz głównie do zaakcentowania małych detali, czy pojedynczych elementów mebli, jak np. w kolekcji Bogi. Urządzając kuchnię w stylu japandi, czy salon japandi, warto zdecydować się na wykorzystanie samych naturalnych materiałów, jak: drewno, wiklina, kamienie i bawełna. Całość kompozycji ma za zadanie stworzyć sprzyjające wnętrze do relaksu, kojące nasze codziennie bodźcowane zmysły, a także proste i łatwe do życia i wykonywania swoich obowiązków. Bo, kto nie chciałby mieszkać w takim mieszkaniu?
Meble we wnętrzach japandi - jakie wybrać?
Jak już wspominaliśmy, styl japandi odrzuca przetrzymywanie zbędnych rzeczy i ogranicza dodatki. Zaczerpnięte ze stylu japońskiego, prostota i minimalizm wymagają konieczności chowania wszystkich przedmiotów do szaf, aby panował ład i harmonia. Dlatego też, jeśli chcemy urządzić wnętrze japandi, warto wykorzystać każdy skrawek wolnego miejsca i zainwestować w pojmaną szafę. Dzięki takiemu wyposażeniu mieszkania, nic nie będzie zakłócało ogólnego porządku, a meble będą spełniać swoją funkcję. Pozostałe wyposażenie, jak kredensy i witryny będą także uzupełnieniem dostępnej przestrzeni. Wybierzmy meble typu kolekcja Sumatra - na wysokich nóżkach, smukłe, wizualnie lekkie, które tworzą proste linie. Wówczas nasze pomieszczenie, będzie wydawać się bardziej przestronne. Zrezygnuj z bogato zdobionych regałów, frezów, czy wymyślnych foteli. Mieszkańcy obydwóch krajów reprezentujących ten styl uwielbiają eksponować meble z naturalnego drewna, podłogę wyłożyć panelami, czy kamieniem, a tekstylia to czysta bawełna i jedwab. Takie wyposażenie jest samo w sobie piękną dekorację. Urządzenie salonu w stylu japandi to świetny wybór dla osób, które potrzebują poczuć w swoim wnętrzu atmosferę wyciszenia i na chwilę odetchnąć od zgiełku codzienności.
Komoda Sumatra 175 cm, 3 szuflady, 3 drzwi, antracyt mat, fronty wzór imitujący bambus
Co jeszcze warto wiedzieć na temat mebli we wnętrzach inspirowanych stylem japandi?
- Sofy i fotele japandi mają tapicerowane siedziska z obłymi krawędziami lub wykonane są np. z naturalnej słomy i bambusa,
- Ławy i stoliki kawowe, stoły do jadalni, jak i blat w kuchni to połączenie jasnego drewna z ciemnymi, naturalnymi odcieniami,
- Do skandynawskiego wystroju w odcieniach bieli, szarości lub czarnych dodatków, warto postawić na designerskie drzwi przesuwne z przeszklonymi elementami, a także duże lustro do przedpokoju, aby wnętrze wydawało się bardziej przestronne i poukładane,
- Skromne dekoracje aranżacyjne stanowią parawany shoji z drewnianą ramą wypełnioną cienkim papierem i przeszklone parawany, ekrany i przepierzenia,
- W aranżacjach japandi warto zadbać o dodatek żywych kwiatów i roślin, które działają na człowieka uspokajająco, a w dodatku są delikatnym i naturalnym elementem dekoracyjnym niezakłócającym harmonii mieszkania.
Dodatki i dekoracje we wnętrzach w stylu japandi - minimalizm i umiar
Minimalizm w dodatkach też może być fajny! Wyobraź sobie wnętrze, doskonale zorganizowane, uporządkowane, a zarazem tak użyteczne, że masz tam wszystko, czego potrzebujesz, i każda rzecz ma swoje określone miejsce. Takie właśnie jest wnętrze zaaranżowane w stylu japandi. Takiemu zabiegowi z pewnością musi towarzyszyć umiar w dodatkach dekoracyjnych jak firany, obrazy, czy ozdoby na stół. W zależności od tego, o jakim pomieszczeniu w domu mowa, tak inaczej będziemy rozpatrywać dobór akcesoriów japandi. Z pewnością wszystkie powinny mieć jakąś funkcję użyteczną, czy też współgrać z naturą. Rośliny zielone to naturalna ozdoba ceniona także w Skandynawii, czy Japonii. Z kolei jasne ściany można urozmaicić przy pomocy niewielkiej liczby szklanych dekoracji, metalowych ramek ze zdjęciami, czy jednokolorowych wazonów i doniczek.
Istotnym elementem wyposażenia, które nie zajmuje miejsca, a odgrywa jakże ważną rolę w kompozycji i odbiorze pomieszczenia, jest oświetlenie. Do pomieszczenia urządzonego w stylu japandi możemy dobrać różne rodzaje opraw naświetleniowych, tak by rozproszone światło było przyjemnym dodatkiem. Kierując się stylem japandi, do wnętrza wybierzmy lampy z azjatyckimi wzorami, lampiony papierowe niczym z Japonii, czy nowoczesne formy designerskie inspirowane Skandynawią.
Jeżeli lubisz spokój, naturę i cenisz sobie porządek przy nowoczesnym wystroju, styl japandi to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Teraz już wiesz, jak urządzić takie wnętrze, aby czuć się w nim dobrze, a zarazem mieć aranżację mieszkania, która jest w najnowszych trendach.