Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak urządzić jadalnię w stylu skandynawskim?

2020-03-23
Jak urządzić jadalnię w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Warto docenić w nim nordycką czystość, czasem bliską ascezie i minimalizmowi. Ale nie chłód. Wnętrza w tej stylistyce, która ukochała sobie jasne kolory, jak biel czy szarość, ociepli wykorzystanie naturalnych materiałów. Skandynawski styl kocha też drewno, brata się z rattanem i hołubi len, bawełnę, oraz wykorzystanie ciepłych tkanin. Jadalnia w tym duchu to fantastyczny pomysł, bo doskonale łączy w sobie ergonomię i pragmatyzm nordyckich wzorców z przytulnością, która sprawia, że wnętrze jest piękne i zaprasza gości. Zaprasza do biesiadowania, rozmów, współprzeżywania. I cieszy domowników. Jak urządzić jadalnię w stylistyce nordyckiej? Na jakie stoły i krzesła postawić? Wreszcie które meble i dodatki wybrać, aby stworzyć miejsce spotkań rodzinnych? 

Jadalnia w stylistyce nordyckiej - o czym pamiętać?

Jadalnia w stylu skandynawskim to wnętrze świetliste i czyste. Ta konwencja jest na tyle egalitarna, że z powodzeniem odnajduje się zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak przy dużej powierzchni. Ale sercem jadalni pozostają stół i krzesła. Choć to metraż determinuje, jakie meble będą odpowiednie, w stylu skandynawskim warto postawić na stoły wykonane z drewna. Jest to ukoronowanie nordyckiej miłości do natury, ale również przejaw funkcjonalności. Stół wykonany z litego drewna Esperanto to rozwiązanie predysponowane do jadalni. Rozkładany jest przejawem skandynawskiego pragmatyzmu. I posłuży zarówno w niewielkiej jadalni, jak i tej mogącej się pochwalić dużą przestrzenią. W niewielkim mieszkaniu jego lekka bryła, skoncentrowana na jednej, ciekawie zaprojektowanej nodze, optycznie “odchudzi” przestrzeń. 



Stoły tego typu zachwycają wykonaniem. Wyraźnie widoczne słoje podkreślą piękno i fakturę drewna, pięknie korespondując z krzesłami tapicerowanymi. Model Candelas stanowi zwieńczenie tej wizji.Wygodne siedzisko zapewni przyjemne chwile spędzone na celebracji posiłków. A podłokietniki sprawią, że chwila przy wspólnym stole stanie się relaksem. Tapicerka w odcieniu jasnej szarości to ukoronowanie w stronę nordyckich inspiracji. Jako że jadalnia w stylu nordyckim, choć spójna i nieco monochromatyczna, nie jest nudna, warto wybrać krzesła Candelas
w rozmaitych odcieniach. Trend niedopasowania (pozornego) jest popularny od kilku sezonów. On też znakomicie uzupełnia skandynawskie wnętrza. Nas zachwyca tapicerka krzeseł Candelas w odcieniu ciemnej popieli. Głęboki kolor pięknie podkreśla drewniany blat stołu, cudownie koresponduje z umieszczonymi we wnętrzu dodatkami. Wielkie okna przyozdobiono tutaj długimi zasłonami w odcieniu kobaltu, a całość podkreśla bielona podłoga. Taka jadalnia to marzenie, które może się ziścić,
jeśli tylko ze
chcesz!

Jakie meble do jadalni w stylistyce skandynawskiej?

Styl skandynawski kocha umiarkowanie, lubuje się w funkcjonalności. Meble w jadalni, jak stoły i krzesła, mogą mieć odcień drewna. Ale z powodzeniem odnajdą się tam także te w kolorze białym. Mogą to być również modele matowe, kojarzące się z klasyką i eksponujące fakturę. Odnajdą się tam także meble w połysku, kojarzącym się z czystością i minimalizmem. Ale jadalnia w tym duchu jest nie tylko piękna, ale pragmatyczna. Dlatego warto zadbać o wyeksponowanie pięknej zastawy stołowej i mieć ją jednocześnie “pod ręką” podczas przyjęcia rodzinnego. W tej roli świetnie odnajdą się kredensy i witryny. Nie tylko podzielą optycznie przestrzeń, np. a w aneksie kuchennym stanowiąc niepisany podział pomiędzy częścią salonową a jadalnianą, ale wpiszą się w skandynawskie inspiracje. Kredensy w białym kolorze wykonane w geometrycznej bryle prostokąta z przeszkleniem doskonale wyeksponują zastawę z porcelany, kubki czy nawet ramki ze zdjęciami domowników. A dzięki pojemnym szafkom mogą posłużyć jako miejsce do przechowywania także mniej reprezentacyjnych rzeczy, jak ściereczki kuchenne czy akcesoria do serwowania posiłków. Model Austin wysoka witryna będzie pięknie korespondować zarówno z podłogą w białym odcieniu, eksponującym słoje drewna, jak i bielonym stołem.


Kredens odnajdzie się także doskonale w połączeniu z meblami w kolorze postarzanego drewna. Industrialny stół Factory dzięki oprawie w postaci bielonych krzeseł i białej witryny, wysunie się na pierwszy plan. Ciemne kolory coraz śmielej przemawiają w aranżacjach darc nordic, gdzie jeden mocny akcent kolorystyczny stanowi epicentrum przestrzeni, określając ją. Tego rodzaju wrażliwość estetyczna coraz śmielej przemawia w stylistyce skandynawskiej, dlatego tę ewolucję śmiało można zaprosić do jadalni, pozostając w konwencji miłującej daleką Północ.



Całość niech podkreślą lustra. Modele Arhus w różnych rozmiarach i formach tworzą na ścianie kompilację, w której pięknie odbijają się turkusowe zasłony, futrzany pled rzucony na sofę i poduszki w odcieniach mięty i mlecznej bieli. Albo nawet pudrowego różu, który w kobiecej jadalni może zagościć na dobre, wciąż będąc bliskim skandynawskim wizjom wnętrz. Bo skandynawska prostota nie boi się także koloru, który warto wprowadzić w właśnie w dodatkach. 

Styl skandynawski - dlaczego warto na niego postawić?

Decydując się na skandynawski design w mieszkaniu, wprowadzamy do niego powiew ożywczej świeżości. Meble, jak krzesła i stoły, kredensy czy komody mają szlachetny charakter, stanowiąc wartościowe uzupełnienie przestrzeni, w której dużą rolę gra także światło. Duże okna i lampy (ta umieszczona nad stołem) i oświetlenie boczne, jak kinkiety, budują aurę przytulności. Drewniana faktura stołu w odbiciu lamp wydobywa swoje piękno i unikatowy, niepowtarzalny design i styl. To miejsce, w którym zgromadzi się rodzina, by zjeść wspólnie posiłek, a wieczorem będą miejscem odpoczynku.

Polecane

pixelpixel