Jak urządzić sypialnie dla rodziców i niemowląt?
Oczekiwanie na dziecko to czas pełen nadziei, radości, ekscytacji, czasem też niepokoju i obaw. To także moment, kiedy można zaplanować, a przynajmniej spróbować przygotować się na rewolucję, która ma niebawem nastąpić. Jest to wreszcie okres, kiedy należy zaaranżować dom do potrzeb maleństwa i wykorzystać cenne centymetry, aby stworzyć przestrzeń wspólną. Jak urządzić sypialnię dla rodziców i dziecka, aby cieszyć się bliskością i radować pojawieniem maleństwa? A przy tym mieć poczucie, że wnętrze wykorzystano nie tylko maksymalnie, ale zapewnia ona ergonomię i ułatwia pierwsze, dość rewolucyjne, dni z dzieckiem? Radzimy, inspirujemy i polecamy rozwiązania, które wykorzystasz i którymi podzielisz się z innymi rodzicami!
Kącik dla dziecka w sypialni rodziców - jak go sprytnie urządzić?
Niemowlę i rodzice potrzebują intymności, a sypialnia jest miejscem, które spełni te potrzeby. Najłatwiej także tutaj stworzyć, wykorzystując wydzieloną przestrzeń w pokoju, mini-pokoik dla nowego członka rodziny. Można zaprojektować go tak, aby nie wprowadzać wizualnego nieładu, czyli dostosować do obecnie panującej konwencji. Co musi się tam znaleźć? Podstawą jest łóżeczko, przyda się także komoda - idealnie, gdy uda się wstawić taką, posiadającą funkcję przewijaka. Chcąc stworzyć miejsce subtelne, wybierz skandynawską konwencję. Jej nie krzykliwa natura, sprzyja relaksowi, koi i wprowadza harmonię. Pastelowe barwy nie będą też rozpraszać dziecka. Jeśli chcemy, by kącik był komfortowy, to łóżeczko wykonane np. z drewna i w barwie białej, można wyeksponować dzięki wprowadzeniu na ścianie innej barwy niż w pozostałej przestrzeni. Przestrzeń można także podkreślić tapetą - szarości, elementy żółci, pastelowy niebieski to kolory, które komponują się idealnie z białą bazą, np. łóżkiem tapicerowanym czy romantyczną szafą, które zaaranżowano uprzednio w sypialni. Barwy tego typu są też na tyle neutralne, że sprawdzą się, gdy na świat ma przyjść dziewczynka. Będą też odpowiednie dla chłopca. Ponadto wydzielenie miejsca, dzięki zastosowaniu innych kolorów na ścianie, stworzy intymność, ale też pozwoli określić przestrzeń. Jeśli chcemy wprowadzić więcej barw, można postawić na skrzynie w odcieniu mięty, które posłużą jako przestrzeń do schowania wielu akcesoriów, potrzebnych dziecku. Szałwia czy kolor drewna to ciekawy akcent, który można z powodzeniem wprowadzić do pokoju dla rodziców i dziecka.
Bezpieczeństwo i design - meble do pokoju dla niemowlaka
Łóżeczka, komody czy regały, które posłużą dziecku powinny być bezpieczne. Dlatego obok ich designu i trwałości, zwróć uwagę, aby posiadały zaokrąglone kształty, a materiały, z których je wykonano, dały się łatwo wyczyścić. Będą bowiem narażone na wiele nieoczekiwanych zdarzeń. Łożeczko Lotta Steens zapewni maluchowi komfort, a rodzicom ułatwi jego pielęgnację. Sosna, z której je wyprodukowano, to materiał odpowiedni dla maluszka, naturalny i trwały. Idealnie wpisuje się w nordycki styl - bliski naturze i jej hołdujący. A materac w rozmiarze 140x70 cm, polecany do tego modelu, posłuży maluszkowi na dłużej. Odcień bieli sprawdzi się w pokoju dziewczynki, np. w towarzystwie tekstyliów w barwie brudnego różu. Dla chłopca wystarczy uzupełnić je o szare poduszki czy śpiworek, dzięki czemu przestrzeń zyska przytulnego charakteru.
Co ważne dziecko przesypia na początku aż 20 godzin dzienne, a półroczne nawet 14, dlatego łóżeczko musi być wygodne. Powinno posiadać możliwość regulacji wysokości ułożenia materaca. Warto także wybrać model, który da możliwość wyciągnięcia przednich szczebelków. To rozwiązanie ułatwi starszym dzieciom wychodzenie z łóżka. Łóżeczko może też posiadać praktyczną szufladę, dzięki czemu maksymalnie wykorzystamy przestrzeń. Posłuży ona jako miejsce do przechowywania ubrań, pieluszek czy chusteczek. Model nieposiadający dodatkowej półki, również będzie praktyczny, bo wiklinowe koszyki ustawione pod nią staną się “udawaną” szufladą i jednocześnie ozdobią pokój. Dość powiedzieć, że niezależnie od tego czy dysponujesz wielką przestrzenią czy niewielkim metrażem, kącik dla maluszka w sypialni to miejsce, które musi być komfortowe. Obok łóżeczka, komody - przewijaka, zaplanuj w nim także miejsce do karmienia. Idealne będą tutaj fotele z wysokim oparciem, które mogą stanowić ukojenie dla pleców rodziców. Szary model z pikowaniem sprawdzi się w przestrzeni dedykowanej maluszkowi, idealnie korespondując z zaproponowaną białą bazą.
Ergonomia w sypialni dla rodziców i dziecka - jak o nią zadbać?
Wydzielając kącik dla dziecka w sypialni rodziców, należy także pamiętać, by był praktyczny. Warto przyjąć, aby łóżeczko dla dziecka nie zostało ustawione pod oknem. To nieodpowiednie miejsce, bo może sprzyjać infekcjom u dziecka. Ponadto odgłosy zza okna mogą je budzić i nie będą sprzyjać komfortowi maluszka. Warto też ustawić łóżeczko, a w przypadku niewielkiego pokoju, np. kosz Mojżesza czy kołyskę w sądziedztwie łóżka rodziców. To ułatwi nocne karmienie i pielęgnację maluszka. W przypadku, gdy przestrzeń jest mikra, można też zdecydować się na dostawkę, którą montuje się tuż koło łóżka. Niemniej nieopodal miejsca do spania dedykowanego dla maluszka, należy zaaranżować miejsce do przechowywania. Jeśli sypialnia posiada już regały, komody czy szafę, można spróbować wydzielić tam miejsce, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Idealnie sprawdzą się także wszelkie kosze, ozdobne pudełka, w których można schować wiele akcesoriów do pielęgnacji. W sypialni dla rodziców i dziecka przestrzeń się przyda, dlatego warto też wykorzystać np. ściany i aranżować dodatkowe szafki wiszące albo półki. Dzięki temu, np. drobne elementy, jak zabawki, które też powinny zasilić dziecięcy kącik, można nie tylko wyeksponować, ale znajdą one swoje miejsce. Należy jednak pamiętać, aby półki montować na ścianie, na której nie jest ustawione łóżeczko - priorytetem jest bezpieczeństwo maleństwa.