Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poradnik: jak łączyć kolory we wnętrzach?

2021-01-31
Poradnik: jak łączyć kolory we wnętrzach?

Kolor odgrywa ważną rolę w urządzaniu wnętrza. Ale ma także wpływ na życie, np. malarzy, projektantów, poetów, którzy próbowali zrozumieć go, tworząc kolejne strofy. Kolor nieraz bywa tym, dzięki czemu kampania marketingowa przynosi zamierzony skutek i użycie konkretnego to działanie intencjonalnie i w pełni zamierzone. Nie zdziwi także, psycholog uzyskuje sposób na porozumienie z pacjentem, właśnie korzystając z symboliki kolorów. Nie będzie także zaskoczeniem, że kolor może wpływać na nastrój domowników, ich samopoczucie, ale też wrażenie optyczne o zaplanowanej przestrzeni. Towarzyszy nam na co dzień, dlatego warto wiedzieć, które połączenie kolorystyczne sprawdzą się w danej przestrzeni, jak je zestawiać i co wpływa pozytywnie na klimat wnętrza?

Czym jest kolor i jaki ma to wpływ na urządzanie wnętrz?

W rzeczywistości kolor to wrażenie, które powstanie w mózgu pod wpływem określonej fali. A to, jaką barwę widzi dany osobnik, to cecha dość indywidualna i te wrażenia mogą być nieco inne. Niemniej widząc zieleń, możemy doświadczać różnic, ale gdy są one subtelne, mamy do czynienia ze standardowym postrzeganiem barw. Kiedy ten proces jest zaburzony, mówi się o daltonizmie. Do barw podstawowych należą więc czerwony, zielony i niebieski - kolory, które we wnętrzu np. w  wersji eklektycznej można spotkać w detalach, ale i na meblach. Czerwone mogą być sofy, zielone fotele, a niebieski będzie dominował na krzesłach i ich obiciach. Wnętrze w tym duchu nie boi się wielu kompozycji kolorystycznych, ale dominująca tu różnorodność musi mieć swoje spoiwo. Może to być główny nurt, którym się inspirujemy, np. styl vintage czy motyw, na którym oparto aranżację. Mówiąc o kolorach, warto jeszcze pamiętać, że za ich zestawienia odpowiada jeszcze parę ważnych terminów. Są to barwa, jasność i nasycenie. Ich znajomość to dla projektantów konieczność, bo wówczas tworzą wnętrza, które zachwycają. Nieraz będą to jedynie kolorystyczne przeciwieństwa w wersji black and white, gdzie białe komody i białe regały spotkają się z czarną ścianą i ciemną oprawą oświetlenia. Sukces tych aranżacji, to obok talentu projektanta, także znajomość tych zasad. Czym jest więc barwa? To pochodna trzech podstawowych kolorów, a także wynik fuzji dla kolejnych zestawień. Możemy więc cieszyć się biskupim odcieniem krzeseł tapicerowanych czy turkusową sofą, szarym łóżkiem z wezgłowiem. Inna rzecz, że barwy mogą mieć odpowiednią jasność, a więc intensywność danego koloru oraz nasycenie, a więc czystość danego koloru. 

Monochromatyczne wnętrze - jak je zaplanować?

Łączenie kolorów w wersji monochromatycznej to udany przepis na piękne wnętrze. Jeśli wybierzemy jasne kolory, jak biel, szarość, beż, to powstanie przestrzeń nie tylko spójna, ale spokojna, stonowana i idealna, by odpoczywać. Sukces tej fuzji to połączenie rozmaitych odcieni w ramach jednej barwy. Dzięki temu projektant pracuje na jej intensywności i tworzy idealnie współgrające ze sobą mariaże. Sama biel będzie imponować wieloma odcieniami. Wyróżnia się np. tę absolutną, ale także śnieżną, srebrną, ciepłą, diamentową czy nawet ecru. Dlatego bazując jedynie na tym kolorze, można stworzyć aranżację np. w wersji skandynawskiej, Hamptons czy romantycznej. Tutaj do białych ścian, sprawdzi się bielona, jakby postarzana podłoga z desek lub kamienia i jasne meble. Białe kredensy, konsole, komody np. z drewna, będą idealną bazą do stworzenia przytulnego salonu. W towarzystwie sofy ustawionej centralnie, będą się prezentować spójnie, tworząc ciepłe wnętrze. Lily nowoczesna sofa 3-osobowa w odcieniu ecru zaprosi do odpoczynku po ciężkim dniu. Drewniane wykończenia wpiszą się w aranżację monochromatyczną, bo są na tyle nienachalne, że jej nie zaburzają. 

LILY nowoczesna sofa 3-osobowa 

 

A będą korespondować z całością. Jaka ma być ta całość? Czysta i nieskazitelna, a za to odpowiadają właśnie fuzje delikatnych barw. Jasne zasłony, miękki pled, biały stolik kawowy i ciepła barwa światła - tworzą koloryt aranżacji w odcieniu nude, pastelowy i niezwykle smaczny. Inna rzecz, równie ważna, to obok atmosfery miejsca, optyczne powiększenie przestrzeni, które uzyskamy przy wykorzystaniu jasnych barw. A uzupełnienie aranżacji o gładkie tekstylia, jak poduszki czy dywan bez wyraźnego splotu, sprawia, że przestrzeń będzie się wydawać większa. Naturalne światło zagra tutaj też swoją rolę, bo dodatkowo rozświetli wnętrze.

Kontrast, czyli dlaczego przeciwieństwa się przyciągają?

Wybierając kolory do wnętrza, można też posłużyć się kontrastowymi połączeniami. Nie muszą one dotyczyć jedynie kolorów ścian, ale całej aranżacji. Możemy zatem wykorzystać jasne meblościanki i jasne meble tapicerowane, ale ściany mogą mieć ciemną barwę. Przy czym zasada kontrastu jest taka, aby wykorzystać go w celu uwydatnienia lub skierowania uwagi na konkretny element, detal, dekorację czy mebel. Dlatego kontrast będzie dotyczył zarówno barw, jak i konkretnych materiałów, faktur czy deseni. A światło może tutaj potęgować efekt lub odpowiadać za jego stłumienie. Dlatego tworząc tego rodzaju aranżację, nie musimy obracać się jedynie w obrębie przeciwstawnych kolorów, choć aranżacja typu szachownica jest bardzo popularna i nietuzinkowa. Sprawdza się np. w wersji vintage albo minimalistycznej. Ciekawie prezentują się także połączenia tworzone na podstawie tzw. harmonii komplementarnej. Wówczas ich efektem są fuzje kolorów typu żółty i fioletowy czy pomarańczowy i turkusowy, świetnie sprawdzające się w stylu hiszpańskim albo nawiązującym do źródeł z Bliskiego Wschodu. Połączenia tego rodzaju są niezwykle ciekawe, ale też polecane osobom, które lubią energetyczne wnętrza. 

Polecane

pixelpixel