Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przygotuj odpowiednie miejsce do nauki dla dziecka!

2021-08-24
Przygotuj odpowiednie miejsce do nauki dla dziecka!

Kwestia stylu, trendów, estetyki? Na pewno też, ale najważniejszy jest komfort, funkcjonalność i najlepiej spełnione zadanie. Przygotowanie odpowiedniego miejsca do nauki dla dziecka, bo o takim wyzwaniu mowa, to misja, którą właśnie teraz warto się zająć. Jak urządzić taką przestrzeń bez względu na metraż? Co powinno się w niej znaleźć? Podpowiadamy.

Miejsce do nauki dla dziecka - dlaczego bezwzględnie należy o nie zadbać?

Przygotowanie miejsca do nauki dla pociechy to jedno z najważniejszych zadań każdego rodzica. Szalenie ważne jest, żeby dziecko miało miejsce, w którym może skupić się na czytaniu, rozwiązywaniu zadań domowych czy pielęgnowaniu swoich artystycznych pasji. Taka przestrzeń nie tylko pozwoli dziecku na spokój, ale też będzie oddziaływać na niego w szerszym kontekście - chociażby przyzwyczajając do systematyczności i porządku. Zdecydowanie trudniej jest o wyniki w nauce i poprawnie wypełnione zeszyty, jeśli dziecko nie ma swoje miejsca w domu. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem byłby pokój, w którym pociecha może spędzać czas sam na sam, jednak nie zawsze jest to możliwe. Często dziecko musi dzielić przestrzeń z rodzeństwem, a niekiedy możliwe jest przygotowanie dla niego kącika do nauki w salonie. Może się też zdarzyć tak, że maluch, który po raz pierwszy idzie do szkoły buntuje się przeciw zmianie ukochanej dotychczas przestrzeni do beztroskiej zabawy w miejsce dedykowane obowiązkom. Dla jego dobra należy jednak przedsięwziąć wszystkie możliwe kroki, żeby nie tylko przekonać syna lub córkę do nowego “centrum sterowania”, ale też wyposażyć je we wszystko, co niezbędne.

Co powinno się znaleźć w dziecięcej przestrzeni do nauki?

Bez względu na to, czy posiadamy do dyspozycji przestronny pokój czy dzielimy jedno pomieszczenie na mniejsze części dla rodzeństwa, zasady aranżowania przestrzeni do nauki w każdym przypadku są takie same. Najważniejsze jest oczywiście biurko - koniecznie o odpowiedniej, dostosowanej do wzrostu pociechy wielkości oraz ergonomicznie zbudowane. Powinno mieć wystarczająco szeroki blat i być wyposażone w rozwiązania ułatwiające “ogarniecie” porządku: szuflady czy półki. Warto wyposażyć się w różnego rodzaju organizery na artykuły piśmiennicze czy specjalne kuwety na luźne kartki i notatki. Jaka wielkość biurka będzie optymalna? Specjaliści sugerują wymiary około 60-90 cm głębokości i minimum 120 cm szerokości.

Biurko Function 4S dąb sonoma

Biurko Function 4S dąb sonoma

Nieodłącznym elementem w miejscu do nauki jest także krzesło (w najbardziej minimalistycznej wersji) bądź nowoczesny, regulowany fotel z odpowiednimi podłokietnikami oraz anatomicznym oparciem. W jego przypadku lepiej nie oszczędzać - dobrej jakości mebel może przeciwdziałać pojawianiu się problemów z migreną czy bólami kręgosłupa. Idealny mebel to taki, który pozwala zachować prawidłową postawę z całymi podeszwami stóp opierającymi się na podłodze, nogami zgiętymi pod kątem 90° oraz z plecami opartymi o oparcie idealnie podpierające jego krzywizny.

W pobliżu biurka powinna się znaleźć także szafka, regał bądź półka zamontowana na ścianie - tego typu meble będą sprzyjać zdobywaniu wiedzy, przechowywaniu wszystkich ważnych książek, zeszytów ćwiczeń czy pomocy naukowych. Kropką nad i w miejscu do nauki dla malucha czy nastolatka jest oczywiście oświetlenie. Ważne jest nie tylko górne źródło oświetlenia, ale też efektywne, punktowe lampki biurkowe, najlepiej z ruchomym ramieniem i główką, którą można dostosować do własnych potrzeb. Pamiętaj jednak, że najlepsze jest oczywiście światło dzienne, a nie sztuczne, dlatego spróbuj wykorzystać potencjał okna, lokując biurko właśnie w jego pobliżu.

Zestaw półek Cube 01

Zestaw półek Cube 01

Jak zorganizować kącik do nauki w pokoju rodzeństwa

W jednym pokoju mieszka rodzeństwo? Nawet to nie jest wymówką do tego, żeby nie przygotować idealnej przestrzeni sprzyjającej do nauki. Przypadku takiego specyficznego “co-workingu”, niezbędne jest przede wszystkim wyznaczenie granic - tak, żeby każdy z mieszkańców dziecięcego pokoju czuł się bezpiecznie i zachował swoją intymność. Można zastosować designerskie parawany, mobilne ścianki działowe albo lekkie regały z półkami wypełnionymi książkami i roślinami, które oddzielają przestrzeń. Każde dziecko powinno mieć też swój osobisty blat do nauki. Jeśli nie ma miejsca na rozbudowane biurka, możesz postawić na mebel o niedużych rozmiarach, lekki w formie, taki jak biurko Gaia 1S, narożny (oszczędzający maksymalnie sporo miejsca) czy taki, który jest zintegrowany z regałem lub szafką. W przypadku małych pokoików lepiej jest wstawić łóżko piętrowe zamiast dwóch klasycznych łóżek - zaoszczędzone w ten sposób miejsce przyda się na wstawienie regały, kolejnego biurka czy szafki.

Miejsce do nauki to najważniejszy punkt każdego domu, w którym mieszka dziecko. Zapewnij swojej pociesze jak największy komfort, a na pewno będzie bardziej zmobilizowane do nauki i samodzielnego rozwiązywania szkolnych zagadek.

Polecane

pixelpixel