Styl industrialny w mieszkaniu - jak dobrać do niego meble?
Styl industrialny narodził się w latach 50 ubiegłego stulecia w Nowym Jorku i szybko rozprzestrzenił się w Ameryce oraz dotarł do Europy. Było to pokłosie głębokiej recesji w Stanach Zjednoczonych, w których zaczęła się pojawiać wolna przestrzeń po upadających fabrykach i magazynach. Opustoszałe lokale pofabryczne zaczęli adaptować artyści pod pracownie oraz mieszkania, tworząc tym samym niesamowity i autentyczny klimat, pełen surowości, minimalizmu i przestronności.
W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej styl industrialny?
Styl industrialny charakteryzuje się dużą prostotą, dlatego świetnie sprawdzi się w dużych, przestrzennych mieszkaniach, ze sporymi oknami, najlepiej panoramicznymi lub większymi niż te standardowe oraz wysokimi sufitami. Wspaniale do takiego stylu nadają się starsze mieszkania w kamienicy i loftowe wnętrza. W przestrzeniach takich nie musimy martwić się nierównościami ścian i nieidealną podłogą. Są to wręcz elementy podkreślające tę wyjątkową powierzchnię. Mile widziane są też drewniane belki, czerwona cegła, wystające rury i kable, stara i starta drewniana podłoga, czyli dobrze widoczne elementy konstrukcyjne budynku.
Jakie kolory i struktury dominują we wnętrzach industrialnych?
W pomieszczeniach tych przodują chłodne i surowe kolory, takie jak: biel, szarości i czerń. W wielu mieszkaniach dominuje beton, szkło, metal, surowe drewno oraz cegły. Urządzając industrialne wnętrze, świetnie sprawdzą się gres, beton strukturalny oraz tynk architektoniczny. Ponieważ styl industrialny to przede wszystkim otwarta przestrzeń, dlatego jeżeli koniecznie chcemy wyznaczyć oddzielne pomieszczenia, możemy użyć przeszkleń np. w obecnie modnej czarnej ramie. W ten nietypowy sposób możemy oddzielić np. kuchnię od salonu lub łazienkę od sypialni.
Industrialny regał niski Factory
Jak dobrać meble do industrialnego mieszkania?
Meble do takiego wnętrza powinny charakteryzować się minimalizmem i surowością. Postawmy na proste formy i geometryczne wzory. Meble na takiej powierzchni nie muszą być do siebie idealnie dopasowane. Nie ma więc potrzeby wybierania ich z jednej kolekcji. Postawmy na kreatywność! Możemy z powodzeniem łączyć różne faktury i materiały: metale, szkło, drewno oraz kolory i odcienie. Idealne połączenie drewna i metalu znajduje się w kolekcji Brooklyn. Meble te można bez problemu postawić w salonie, jadalni, kuchni, sypialni, a także w gabinecie np. piękny i prosty regał sprawdzi się praktycznie w każdym z tych pomieszczeń. Z kolei w kolekcji Factory znajdziemy piękne połączenie starego drewna i metalu. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo prosty stół, do którego zamiast krzeseł można dobrać równie minimalistyczne ławki. Całość idealnie wkomponuje do dużych przestrzeni, jak i mniejszych mieszkań, którym chcemy nadać surowy charakter. Do industrialnych wnętrz idealnie nadadzą się również meble ze skórzanymi elementami np. w formie oryginalnych uchwytów, które znajdziemy w różnych kolorach: kremowym, białym, czarnym lub brązowym. Jeżeli nie przepadamy za łączniem materiałów w meblach, możemy skorzystać z szerokiego wyboru gładkich, drewnianych elementów wyposażenia wnętrz lub lakierowanych np. w kolorze szarym, z ciekawą, modną i nowoczesną fakturą 4D na frontach.
Brooklyn witryna pojedyncza w stylu industrialnym
Jakie wybrać dodatki do industrialnych wnętrz?
Ciekawe dodatki jeszcze bardziej podkręcają styl danej powierzchni. W pomieszczeniach à la loft wspaniale sprawdzą się nietypowe przedmioty takie jak np. stare gramofony, czy maszyny do pisania. To prawdziwa gratka dla miłośników przedmiotów z drugiej ręki i z duszą. Aby znaleźć ciekawe eksponaty, warto poszperać na pchlich targach lub w second-handach. Idealne będą również rękodzieła lub rzemieślnicze przedmioty, które wprowadzą do wnętrza niepowtarzalną atmosferę. Styl industrialny jest również dla osób lubiących DIY. Postarzanie drewna, praca z metalami, tutaj wszystkie chwyty są dozwolone. Oczywiście piękne przedmioty, które domkną naszą stylizację, znajdą się również w sklepach. Designerskie, gołe żarówki, zwane żarówkami Edisona zwisające nisko na kablach, metalowy stolik lub konsola będą wisienką na torcie takiego anturażu.
Industrialny styl najbardziej nadaje się do sporych mieszkań z wysokimi sufitami, otwartymi przestrzeniami oraz dużymi oknami, często zajmującymi całe ściany. Jednak nawet w nowym budownictwie możemy nadać naszemu mieszkaniu niezapomniany styl loftu prosto z nowojorskiej dzielnicy Soho. Wystarczy postawić na minimalizm we wnętrzu oraz skupić się na kolorystyce w zimnych odcieniach bieli, szarości lub czerni. Można również zastosować np. na ściany beton strukturalny lub cegłę gipsową, dobrać kilka odpowiednich mebli i dodatków w industrialnym stylu.