Styl retro w mieszkaniu? Dlaczego nie!
Wymarzony dom musi odzwierciedlać charakter jego właścicieli. Jeśli szukamy stylu, w którym będą królować abstrakcyjne formy, niecodzienne kształty, ale też połączenia tego, czego z pozoru nie powinno się łączyć, warto zwrócić uwagę na konwencję retro. Zwrot ku stylistyce rodem z lat 50 i 60. XX w., zwłaszcza tej, która dominowała w domach w krajach anglosaskich, to przepis na wnętrze z duszą, bardzo indywidualne i niepowtarzalne. Meble jakby przeniesione z epoki, nieco sfatygowane, ale piękne, faktycznie pochodzące z tamtych czasów lub stylizowane, ciekawe tapety i dużo radości - tak można opisać mieszkanie urządzone w tym duchu. Dlaczego nie?
Retro dla odważnych i nie tylko - jakie są wyróżniki stylu?
Urządzając mieszkanie w konwencji retro, postaw na wolnostojące komody, kredensy i witryny czy meble na nóżkach, wykonane z drewna. Będą przypominać te, które faktycznie zdobiły apartamenty w latach 50. W tym duchu możesz zaprojektować kilka zdecydowanych brył, które określą charakter wnętrza. Cuba szafka RTV będzie stanowić doskonałą oprawę dla telewizora, a komoda z tej samej serii wyeksponuje stary adapter i płyty winylowe. Bo retro to nie tylko aranżacja, ale pewna fascynacja tym, co było.
W takiej przestrzeni nie wolno zapomnieć o fotelach z podłokietnikami wykonanymi z drewna czy materiału go imitującego, a siedzisko i oparcie powinny pozostać tapicerowane. Albo postaw na modele w ciekawym wzorze i wyrazistych barwach, jakby przetransportowane z amerykańskich filmów z lat 50. W tej aranżacji nie można bowiem zapomnieć o barwie. Kiedyś była obecna na ścianach, np. jako element wzorzystych tapet, dziś z powodzeniem można ją przemycić w dodatkach. Całość będzie bardziej spokojna, ale nie straci na efekcie. W stylistyce retro nie bójmy się także motywów roślinnych. Obecnie kwiatowe desenie czy liście monstery, które znajdą się np. na poduszkach zdobiących sofę, z powodzeniem zagoszczą w aranżacji imitujących tę z lat 50 czy 60. XX w. Ale retro to także elementy wyposażenia wnętrz wykonane z plastiku. W jadalni możesz z powodzeniem zaaranżować krzesła wykonane z tego materiału albo dodatki w tym duchu, jak ramki czy bibeloty.
Meble w wersji retro - jak je komponować i wybierać?
Konwencja retro jest wyrazista, dlatego mariaż z tą stylistyką warto zacząć od pojedynczych akcentów, ale na tyle ciekawych, że określą one zwrot ku przeszłości. I nawet z pozoru nowoczesne wnętrza określą jako te sympatyzujące ze stylizowanymi meblami. Sofy w tym duchu nie boją się kwiatowych motywów i obić o ciekawej fakturze, ale gładkich. W salonie, który wybrzmiewa dawnymi latami, postaw na sofę z drewnianymi i giętymi nóżkami. W zależności od wyboru tapicerowania, stworzysz ciekawy efekt. Sofa z gładkim obiciem jest elegancka i stylowa, ta posiadająca kwiatowy wzór przypomina wnętrza angielskie, dominuje i stanowi epicentrum, wokół którego warto tworzyć resztę wizji. Jasna sofa Ennis to synonim tej sielskości, która pozostaje jednak elegancka i przywodzi na myśl przytulne wnętrze, a o to chodzi. Tj. by poczuć i wykreować atmosferę odpoczynku.
W jej towarzystwie, jak i w całej konwencji retro, z powodzeniem odnajdą się meble wykonane z wysokiej jakości materiałów. Będą to skóra, którą znajdziemy na tapicerowanych narożnikach, fotelach, ale także mosiądz czy szkło. Wspomniany już plastik to materiał, który w retro odnajduje się idealnie. Będzie obecny na krzesłach, fotelach czy jako element wykonania stolika. Albo w postaci gałek w komodzie czy szafce. Całość podkreślą dodatki i materiały. Stoły z krzesłami w wersji z dawnych lat wykorzystują z chęcią tradycyjne ozdoby. Serwety, koronki to elementy, które podkreślają ducha tamtych lat.
Jadalnia w wersji retro - na co postawić?
Przygodę ze stylistyką retro, warto rozpocząć od kuchni i jadalni. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które imponują wykonaniem. Lodówki jakby wyjęte z tamtej epoki, np. w czerwonym kolorze i wolnostojące, piekarnik ze stylizowanymi kurkami i białym frontem doskonale uzupełniają zabudowę kuchenną i kącik jadalniany. Krzesła na giętych nogach, stylizowane, okrągłe stoły - to budzi radość, przywodzi sielskość. Poświęcając chwilę na wybór odpowiedniego nakrycia, np. obrusa w wersji vintage, wykonanego z koronki albo w zygzakowaty wzór, dopełnisz całość. Meble jednak muszą być solidne. Bo wysokiej jakości materiały, np. drewniane krzesła albo tapicerowane materiałem w kratę, odwdzięczą się przez długie lata. I za to je pokochasz. A całość niech uzupełnią kredensy czy sekretarzyki, nie tylko piękne, ale też praktyczne. To tam wyeksponujemy zastawę stołową, porcelanę, czy talerze dekoracyjne - ceramikę, która stanowi ozdobę i jest synonimem vintage. Obecnie modne są motywy kwiatowe, które doskonale wpisują się taką wizję. I zastępują dodatki. Postaw na jasne, pastelowe ściany, a czerwony czajnik czy chlebak z tej samej serii, podkreślą stylistykę. Dobierz duży zegar w wersji vintage albo wyeksponuj wyszywany fartuch - to niecodzienny, ale ciekawy element, który może stanowić sygnał, że w tym pomieszczeniu kocha się retro. W takiej przestrzeni chce się przebywać.