Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jadalnia - w kuchni, czy osobno? Jak zaaranżować dostępną przestrzeń?

2022-04-11
Jadalnia - w kuchni, czy osobno? Jak zaaranżować dostępną przestrzeń?

Sercem domu jest kuchnia. Jednak miejscami, gdzie spędzamy sporo czasu są salon i jadalnia. To tam spotykamy się z rodziną na wspólne posiłki, świętowanie, zapraszamy przyjaciół na gry i kolację. Przy stole tworzymy więzi i wspólną historię. Chcemy, żeby salon i jadalnia były pomieszczeniami wygodnymi, które zarazem mogą być wizytówką naszego mieszkania. Zazwyczaj wybór, czy jadalnia ma być w kuchni, czy stanowić oddzielne pomieszczenie jest determinowany przez układ mieszkania. Oczywiście możemy pokusić się o przebudowę domu, aby taki oddzielny pokój wyodrębnić, ale jest to zdecydowanie bardziej kosztowne niż skorzystanie z zastanego rozkładu pomieszczeń. Rzadziej spotyka się zupełnie oddzielne pomieszczenia, które pełnią rolę jadalni. Więcej jest opcji jako otwartej lub półotwartej przestrzeni łączącej się z kuchnią i salonem. W obecnie powstających inwestycjach deweloperskich to właśnie takie rozmieszczenie będzie przodujące.

Mała przestrzeń - jak rozplanować pomieszczenia?

Jeżeli borykamy się z problemem małej przestrzeni, którą możemy wykorzystać na jadalnię, to pamiętajmy, że najważniejsze jest planowanie. Rozrysowanie różnych opcji, nawet na kartce papieru, pozwoli nam sprawdzić jakie ułożenia, rozmiar mebli wchodzi w grę. Możemy wtedy przetestować różne rozmieszczenia i wybrać takie, które będzie nam najbardziej pasowało. Przy małej jadalni świetnie sprawdzą się stoły rozkładane, które w zwykłe dni nie muszą zabierać nam niepotrzebnej przestrzeni, a łatwo je rozłożyć lub przenieść do innego pokoju, kiedy mamy np. większe spotkanie rodzinne lub wieczór gier z licznymi przyjaciółmi. Do małej jadalni zdecydowanie lepiej wybrać stoły w kształcie prostokąta lub kwadratu, ponieważ są dużo bardziej ustawne. Stoły rozkładane dostępne są oczywiście również w wersji okrągłej, jeżeli mimo wszystko chcemy taką wersję. Przy wersji z małą jadalnią skupmy się na prostych krzesłach bez oparć, które łatwo wsunąć pod blat, przez co zajmują ekstremalnie mało miejsca. Niestety obszerne krzesła tapicerowane z oparciem mogą w tym przypadku nie zdać egzaminu. W małej jadalni lepiej zrezygnować z dużych, zdobnych żyrandoli, które mogą przytłaczać i dawać efekt zbytecznej ciężkości.

Nowoczesne krzesło Cloe, ciemny szary

Nowoczesne krzesło Cloe, ciemny szary

Kuchnia z jadalnią i salonem – kompozycje podkreślające otwartą przestrzeń

Kiedy posiadamy do dyspozycji salon z aneksem kuchennym i jadalnią najlepiej podkreślić tę otwartą przestrzeń, która może być niesamowitym atutem naszego mieszkania. Aby zaakcentować taką powierzchnię, dobrym pomysłem będzie wybór nowoczesnego stylu. Proste krzesła i stoły w stylu skandynawskim to strzał w dziesiątkę.

Aranżacje salonu z kuchnią i jadalnią – jak wydzielić strefy?

Jeżeli nie chcesz decydować się na nowoczesne i otwarte przestrzenie, ale takimi dysponujesz, możesz pokusić się na wyznaczenie stref w pomieszczeniu, które wprowadzą przytulność do mieszkania. Jak tego dokonać? Sposobów jest kilka, np. dobrym pomysłem może być położenie różnych podłóg w kuchni i jadalni z salonem, a dodatkowo różnych dywanów pod narożnikiem oraz strefie jadalnej. W kuchni mogą zostać użyte klasycznie płytki, a w reszcie pomieszczenia drewno, panele lub winyle. Kolejnym zabiegiem jest pomalowanie innym kolorem farby strefy, gdzie są stoły i krzesła. Farba może zostać nałożona na ścianę oraz sufit nad miejscem do wspólnego spożywania posiłków. Takie rozwiązanie robi niesamowite wrażenie. Kredensy i witryny, które zdobią część pomieszczenia z jadalnią i salonem to również doskonała metoda na oddzielenie stref w pomieszczeniu.

Romantyczny kredens Paris

Romantyczny kredens Paris

Jak urządzić małą jadalnię?

Aby stworzyć jadalnię idealną, warto odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Ile osób będzie korzystało codziennie z jadalni? Czy jadalnia będzie pełniła również inną funkcję? Np. będzie wykorzystywana do pracy lub nauki. Stoły to najważniejsze elementy wyposażenia jadalni. Stół do jadalni powinien być przede wszystkim wygodny. Dlatego też należy zapewnić każdej z osób siedzących 60 cm boku stołu kwadratowego lub prostokątnego. Jeżeli chodzi o stół okrągły, to może to być nieco mniej. Za osobą siedzącą powinno być co najmniej 75 cm wolnej przestrzeni, jeżeli są tam szafki kuchenne, to przestrzeń ta powinna być zwiększona do 110 cm. Warto zainwestować również w komfortowe krzesła. Idealne będą krzesła tapicerowane, najlepiej obite przyjemnymi w dotyku materiałami. Kredensy i witryny będą pełniły funkcję dekoracyjną, ale też praktyczną. Oprócz przechowywania zastawy i innych elementów wyposażenia możemy postawić w widocznym miejscu pamiątki rodzinne, zdjęcia z ważnych życiowych wydarzeń ozdobione w eleganckie i ozdobne ramki.

Nowoczesny okrągły biały stół 100x100 cm stylu retro

Nowoczesny okrągły biały stół 100x100 cm stylu retro

Jak widać, stosując się do kilku prostych zasad, w każdym mieszkaniu stworzymy jadalnię idealną i nie będziemy potrzebowali do tego oddzielnego i rozległego pomieszczenia.

Polecane

pixelpixel