Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać stół do salonu? 5 praktycznych porad!

2024-02-21
Jak wybrać stół do salonu? 5 praktycznych porad!

Jesteś na etapie urządzania lub remontowania salonu? Aranżując pomieszczenie, w którym wypoczywają domownicy oraz przyjmowani są goście, musisz pamiętać o starannym dopasowaniu do siebie poszczególnych elementów wyposażenia. Jednym z mebli, który obowiązkowo powinien się tam znaleźć, jest stół, przy którym można usiąść, aby zjeść posiłek, popracować na komputerze, czy pograć w planszówki. Nie wiesz, jaki stół do salonu wybrać, aby był on wygodny w użytkowaniu i jednocześnie stanowił ozdobę pokoju dziennego? Podpowiadamy!

Jaki stół do salonu?

Aby wybrać idealny stół do swojego wymarzonego salonu, warto kierować się kilkoma konkretnymi wskazówkami, które pomogą dopasować charakteryzowany mebel do stylistyki wnętrza oraz potrzeb użytkowników.

Wskazówka nr 1 – kształt stołu

Kształt stołu ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Te z okrągłym blatem sprzyjają rozmowom i najlepiej wyglądają we wnętrzach urządzonych w stylu romantycznym albo glamour. Natomiast prostokątne stoły przeznaczone są dla większej liczby użytkowników i doskonale prezentują się w dużych pomieszczeniach.

Wskazówka nr 2 – wielkość stołu

Rozmiar stołu należy w pierwszej kolejności dopasować do wielkości salonu. Zasada jest prosta – im większy pokój dzienny, tym na więcej można sobie pozwolić w zakresie powierzchni blatu. Drugie kryterium to szacowana liczba osób, która ma znaleźć swoje miejsce przy stole. Zawsze można też zdecydować się na model rozkładany.

Wskazówka nr 3 – materiał, z jakiego jest wykonany stół

Do produkcji stołów używa się różnych materiałów. Dzięki temu w salonie mogą znaleźć się meble drewniane albo wykonane z płyty MDF. Ciekawą opcję stanowią także stoły ze szklanym, transparentnym blatem. Jakość zastosowanych materiałów przekłada się na żywotność tego elementu wyposażenia.

Wskazówka nr 4 – stabilność konstrukcji

Istotne znaczenie ma także stabilność stołu, co w rezultacie gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania, zapobiega spadaniu ustawionych na blacie przedmiotów, jak również chroni podłogę przed uszkodzeniami wynikającymi z niekontrolowanego poruszania się stołowych nóg.

Wskazówka nr 5 – atrakcyjność wizualna mebla

Oczywiście liczy się również to, aby stół był po prosty miły dla oka i stanowił dekoracyjny element wyposażenia. W zależności od tego, w jakim stylu jest urządzony salon, można zainwestować w mebel klasyczny, skandynawski, rustykalny, nowoczesny, czy loftowy.

SEKCJA FAQ

Jaki stół do salonu okrągły czy prostokątny?

Podjęcie decyzji dotyczącej tego, jaki kształt ma mieć blat stołu, to kwestia indywidualna. Liczą się tu osobiste upodobania i preferencje estetyczne, styl życia domowników, aktualna moda, wielkość pomieszczenia, czy styl architektoniczny, w jakim zaaranżowano salon. Rodzaj stołu należy wybierać, mając na uwadze to, czy chce się go ustawić przy ścianie, czy też ma on zajmować centralne miejsce w pokoju dziennym.

Jak dobrać stół do wnętrza?

Dobierając stół do konkretnego wnętrza, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, wśród których kluczowe znaczenie ma: rozmiar pomieszczenia, docelowa liczba użytkowników, jakość wykonania, funkcjonalność, czy parametry wizualne tego mebla. Ważne, aby stół harmonizował z pozostałymi elementami wyposażenia i kolorystyką dominującą na danej przestrzeni.

Czy stół i meble muszą być w tym samym kolorze?

Stół i krzesła oczywiście mogą być w tym samym kolorze, choć coraz częściej zauważalne są odstępstwa od tej reguły. Kiedy tworzy się nowoczesne aranżacje, stawia się chociażby na drewniany stół i fotele z kolorową tapicerką – najbardziej oryginalnym wyborem jest wybór elementów wyposażenia o kontrastujących ze sobą barwach (na przykład biel i czerń).

Jaki stół wybrać do małego salonu?

W przypadku małych pomieszczeń egzamin zdadzą niewielkie stoliki, które spełnią swoją funkcję, a przy okazji pozwolą wygospodarować przestrzeń do swobodnego poruszania się. Ciekawą opcję stanowi chociażby zgrabny model, ustawiony przy ścianie w salonie.

Polecane

pixelpixel