Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kąt telewizyjny w salonie — jak go zaaranżować?

2022-12-01
Kąt telewizyjny w salonie — jak go zaaranżować?

Telewizja, już od wielu lat na stałe zagościła w naszej codzienności, stając się nie tylko rozrywką, ale i istotnym elementem kultury, a nawet życia społecznego. Wspólne seanse filmowe, rozwijające wędrówki po nieznanych kontynentach i odkrywanie dzikiej przyrody to chwila relaksu, która gromadzi całą rodzinę w jednym miejscu. Wygodna kanapa, stylowy stolik kawowy i efektowna szafka RTV — sprawdź, czego nie może zabraknąć w Twoim kąciku telewizyjnym!

Aranżacja salonu — podstawowe meble, które musisz mieć

Kąt na telewizor to wyjątkowa przestrzeń, która musi spełniać wiele kryteriów od niepowtarzalnego, podkreślającego charakter wnętrza designu, po parametry ergonomiczne, sprzyjające odpoczynkowi. Kwestią absolutnie kluczową jest zatem wyznaczenie idealnego miejsca w salonie, w którym znajdować będzie się telewizor, a następnie skomponowanie pod niego pozostałych elementów.

Ustalenie położenia odbiornika pozwoli nam oszacować ilość dostępnej pod kąt na telewizor przestrzeni, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie nam podjąć decyzje związane z rodzajem kanapy, czy stolika kawowego. W dużych przestrzeniach warto pokusić się o stylową kanapę rogową, w nieco mniejszych lepszym wyborem może okazać się sofa i mobilny fotel, a w niewielkich kawalerkach 2 lub 3-osobowa wersalka z funkcją spania.

Oczywiście jak kącik telewizyjny, to również stylowa szafka pod telewizor! Designerskie meble RTV od propozycji bardzo klasycznych z frezowanymi frontami, po futurystyczne modele wzbogacone oświetleniem LED nie tylko staną się główną ozdobą i wizytówką Twojego salonu, ale również zadbają o jego doskonałą prezencję i porządek. Wyposażone w półki i szuflady meble pod telewizor pomieszczą także inne urządzenia jak konsole do gry, czy odtwarzacze płyt, a także zamaskują psujące estetykę pomieszczenia kable.

Wspólne seanse filmowe nie mogłyby się oczywiście obejść bez przekąsek i napojów, dlatego dobrze zaprojektowany kąt na telewizor powinien zostać wyposażony także w ławy i stoliki do salonu, pozwalające na odłożenie napojów czy miski z popcornem. Wysoki połysk dopełniający wnętrza nowoczesne? Lite, nieidealne drewno doskonale podkreślające wnętrza wabi-sabi, czy surowe mieszanki drewna i metalu w salonach industrialnych — kieruj się modą lub Twórz własne, awangardowe kompozycje, pamiętaj jednak, że komfort i wygoda zawsze muszą być na pierwszy miejscu!

Szafka RTV Move biały wysoki połysk

Szafka RTV Move biały wysoki połysk

Telewizor w salonie: gdzie go postawić?

Położenie telewizora w salonie uzależnione jest w największym stopniu od jego przeznaczenia, a także częstotliwości, z jaką będzie używany. Jeśli wspólne seanse filmowe bądź granie na konsoli to dla domowników codzienność, warto dostosować pod lokalizację telewizora całe pomieszczenie. Bez względu na to, czy zdecydujesz się zawiesić go na ścianie, czy też znajdzie się pod nim komoda z szufladami.

Podczas aranżacji kącika telewizyjnego warto wziąć pod uwagę ilość osób, która najczęściej zasiadać będzie przed ekranem. Bardzo istotne jest zadbanie o to, by każda z nich mogła rozsiąść się wygodnie, a także, aby ze swojego miejsca miała dobry widok nie tylko na telewizor, ale również inne osoby znajdujące się w pomieszczeniu.

Komfortowe siedzisko to jednak niejedyny parametr, jaki musimy uwzględnić, projektując salon z kącikiem telewizyjnym. Niezwykle ważna jest też odległość, w jakiej znajdować się będzie szafka pod telewizor i kanapa. Najzdrowsze dla naszych oczu będzie umiejscowienie telewizora mniej więcej na wysokości wzroku, w odległości:

  • dla ekranu 42. calowego — ok. 1,5 m,
  • dla ekranu 55. calowego — ok. 2,3 m,
  • dla ekranu 70. calowego — ok. 2,9 m.

Oczywiście najlepsze miejsce na telewizor w salonie to ściana, na której znajdują się okna. Dzięki temu unikniesz odbijających się w ekranie refleksów, mogących zakłócić obraz. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, postaraj się, by okna znajdowały się z boku telewizora, nigdy naprzeciwko niego.

Meblościanka Amy szary mat/dąb lefkas

Meblościanka Amy szary mat/dąb lefkas

Po ustaleniu idealnej lokalizacji zarówno telewizora, jak i kanapy, czas na dobranie pozostałych komponentów jak szafka pod telewizor, czy stolik kawowy. Oczywiście meble muszą być spójne z wystrojem wnętrza, jednak jeśli telewizor stanowi ważną część codziennego życia domowników, można zadbać o to, by był odpowiednio wyeksponowany.

Choć meblościanki kojarzą nam się najczęściej z masywną, ciężką zabudową, dziś w niczym nie przypominają klasyków z czasów PRL-u. Nowoczesne meblościanki to stylowe rozwiązania, które dzięki możliwości swobodnego dobierania modułów pozwalają idealnie dopasować design do wielkości pomieszczenia, pozostawiając sporo miejsca podkreślające wystrój ozdoby i dodatki.

Jaką sofę wybrać do kącika telewizyjnego?

W kwestii kanapy, design schodzi na nieco dalszy plan. Siedzisko, jakie znajdować się będzie w kąciku telewizyjnym, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto przede wszystkim zadbać o jego odpowiednią ergonomię. Kanapa do salonu nie może być ani za twarda, ani za miękka — musi zapewniać odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, a przy tym być wygodna, bawet podczas kilkugodzinnego seansu.

Dodatkowym atutem będą sofy i narożniki do salonu z wyższym oparcie, a także dodatkowe pufy lub podnóżki, pozwalające na dowolną zmianę pozycji w trakcie grania, czy oglądania telewizji.

VALENCIA P narożnik

VALENCIA P narożnik

Nie wiesz, jak zaaranżować telewizor w nowoczesnym salonie? Wybierz jedną z tysięcy stylowych szafek RTV lub designerskich, nowoczesnych meblościanek, które odmienią każde, nawet najnudniejsze wnętrze! Pamiętaj jednak o właściwej ergonomii i zdrowiu — odpowiednia odległość od oczu oraz wygodne siedzisko to podstawa każdego kącika telewizyjnego.

Polecane

pixelpixel