Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Niezwykły komfort snu - czyli jak dobrać materac?

2021-03-09
Niezwykły komfort snu - czyli jak dobrać materac?

Sen to ważna część życia - pozwala zregenerować organizm i wymaga odpowiedniej oprawy. Dlatego urządzając sypialnię, często użytkownicy skupiają się na wyborze dominującej stylistyki oraz mebli - łóżekszaf czy szafek nocnych. To odpowiedni kierunek, warto go nieco zrewidować, tj. oprócz designu, skoncentrować się także na elementach pragmatycznych, jak ergonomia i bezpieczeństwo rozwiązań. Tu istotna będzie decyzja o wyborze materaca do łóżka. Jak tego dokonać, aby cieszyć się komfortem i zasypiać oraz budzić się wypoczętym i zdrowym? Doradzimy!

Sofa czy łóżko z materacem?

Materace to rozwiązania predysponowane do snu. Ich rolą jest odpowiednie podparcie różnych części ciała wtedy, gdy pozostaje ono w pozycji leżącej. Właściwie dobrany materac pozwoli też na cyrkulację powietrza. Istotne są również względy higieniczne, jak możliwość zdjęcia pokrowca, a także zastosowanie powłoki antyalergicznej. W przypadku osób, które uskarżają się na różnego rodzaju uczulenia, to element ważny i niezbędny przy wyborze materaca. Materac sprężynowy - kieszeniowy Sleepy 160x200 cm posiada strukturę pianki, dzięki czemu ułatwiony jest przewiew powietrza we wnętrzu materaca. Taka budowa zapewni też działanie antyalergiczne, ponieważ przeciwdziała powstawaniu roztoczy. Dodatkowo, kokos, którego użyto, aby materac pozostał odpowiednio twardy, działa także przeciwalergicznie. Komfort snu, zwłaszcza dla alergika, to w przypadku tego produktu zapobieganie rozwojowi grzybów i pleśni. Dlatego odpowiednio dobrane łóżko z materacem to rozwiązanie idealne, aby zadbać o jakość snu i komfort życia. Tego rodzaju odczuć nie zapewnią jednak ani sofy, ani wersalki. Są one predysponowane do siedzenia, a posiadana funkcja spania, to rozwiązanie, które należy traktować okazjonalnie. Np. jako miejsce wypoczynku, gdy odwiedzą nas goście. Choć sofy są piękne, bo zachwycają i kolorystyką, i formą wykonania, to jednak spełniają głównie funkcję dekoracyjną, wypoczynkową w ciągu dnia. Dlatego, w zależności od metrażu i jego możliwości, warto wybrać łóżko z materacem. Materac sprężynowy - kieszeniowy Sleepy 90x200 cm zapewni komfort snu jednej osobie dorosłej i dziecku. To odpowiednia wielkość w przypadku pojedynczego łóżka. Rozmiar materaca 140x200 cm odwdzięczy się wygodnym snem dwóm osobom. Oczywiście, dysponując większym metrażem w mieszkaniu, można pozwolić sobie na materac większy. Taki o rozmiarze 160x200 to rozwiązanie optymalne dla dwojga dorosłych użytkowników.

Jak wybrać twardość materaca?

Niewłaściwie dobrany materac będzie powodować bóle kręgosłupa, a sen nie pozostaje wówczas ukojeniem, o którym marzy użytkownik. Dlatego poza wyborem dopasowanych do stylistyki wnętrza łóżek, należy z dużą troską podejść do kwestii wyboru podłoża predysponowanego do snu. Dobrze dobrany materac nie jest ani za sztywny, ani zbyt miękki. W przypadku tego ostatniego kręgosłup będzie się wyginał, co sprzyja bólom, a w konsekwencji nawet postępującym urazom. W takiej sytuacji przestrzenie, które występują pomiędzy dyskami, pozostaną stłamszone. Nie dotrą do nich więc płyny, a układ kostny nie może otrzymać składników koniecznych, aby się zregenerować. W przypadku wyboru zbyt miękkiego materaca użytkownik obudzi się nie tylko niewyspany, ale z poczuciem “zesztywnienia”, a więc doskwierającego dyskomfortu. Wybór odpowiedniej twardości ma znaczenie, bo zbyt twardy materac spowoduje z kolei np. drętwienie nóg, a gdy sytuacja trwa naprawdę długo, może przyczynić się do uszkodzenia kręgosłupa. Dlatego, aby wybrać odpowiedni materac, warto zwrócić uwagę na symbol H - on odpowiada za stopień twardości poszczególnych modeli. Etykietą H1 oznaczono produkty bardzo miękkie. Są to materace predysponowane głównie dla dzieci. To grupa użytkowników, której nie doskwierają problemy z kręgosłupem. A układ kostny w ich przypadku dużo szybciej powraca do formy. Modele materacy H1 będą też dedykowane osobom dorosłym, ale ważącym mniej niż 60 kg. Jeśli chodzi o symbol H2, to jest on predestynowany dla użytkowników o wadze od 60 do 80 kg. To typ, który wybierają np. pary, wśród których jedna z osób woli miękkie podłoże, a druga poszukuje bardziej sztywnych rozwiązań. Jednak odczucie, jak bardzo sztywne jest podłoże, jest indywidualne i zależy właśnie od wagi osoby, która ma użytkować materac. Dlatego ważąc powyżej 80 kilogramów, możesz sklasyfikować ten materac jako miękki. Osoby poniżej 60 kilogramów, stwierdzą z kolei, że jest on twardy. Opisany podział materacy to wytyczne dość płynne, ponieważ wybór materaca jest także zależny od indywidualnych preferencji. A także stanu zdrowia. Przykładowo, osoby w podeszłym wieku lepiej sypiają na materacach miękkich, mimo że wg klasyfikacji wagowej będą przynależeć do danej grup.

Gotowe rozwiązania - dla niezdecydowanych!

Użytkownicy, którzy lubią styl minimalistyczny i ergonomiczne rozwiązania, pochwalą gotowe zestawy, w których to producent skomponował odpowiedni dla nich produkt. Łóżko, stelaż i materac będą tutaj odpowiednio dopasowane. Zestaw zapewni nie tylko dobry design, idealny do pokoju w wersji skandynawskiej czy nowoczesnej, ale także komfortowy sen. W komplecie wykorzystano tutaj materac, który jest predysponowany dla osób, które nie potrafią określić, jaki stopień twardości materaca jest dla nich odpowiedni. Dwustronność materaca pozwala z łatwością dopasować właściwą twardość i przyjąć ją jako tę, na której sen będzie nie tylko wydajny, ale też prawdziwie relaksujący. Materac Sleepy posiada sprężyny kieszeniowe, co z kolei daje mu możliwość indywidualnego dopasowania do kręgosłupa.

Zestaw łóżko Oslo 140 x 200 z materacem i stelażem

Zestaw Oslo

A ponieważ, gdy leżymy w łóżku, kręgosłup musi być w pozycji prostej, a newralgiczne partie ciała, w tym miednica czy ramiona, nie mogą zbytnio wpadać w materac. Rozwiązaniem jest także odpowiednia jego wysokość. Materac Sleepy legitymizuje się tutaj właściwą wysokością, 18 cm pozwoli na spokojny i stabilny dla kręgosłupa, sen. Warto pamiętać, że wybierając rozwiązanie do snu, w przypadku materaca to 16 cm to minimalna jego wysokość - optymalna, aby spać wygodnie.

pixelpixel